Petycja do Wójta Gminy Łubianka o podpisanie umowy z MZK Toruń

Wójt Gminy Łubianka

Jerzy Zająkała

 

 

     Zwracamy się  ze stanowczą prośbą o  przyspieszenia prac związanych z organizacją publicznego transportu zbiorowego w porozumieniu z Miejskim Zakładem  Komunikacji w Toruniu i stworzeniem na terenie gminy Łubianka II strefy tejże komunikacji.

    Położenie naszej gminy w bliskiej odległości miasta (ok. 7km) sprawia, że osiedla się tu coraz więcej osób/rodzin. Większość mieszkańców  (z konieczności) pracuje lub uczy się w Toruniu, co skutkuje codziennymi  dojazdami do miasta.  Problem dotyczy też wszystkich, którzy chcą  dostać się np. do lekarzy specjalistów, aptek, sklepów, rodzin, a nie mają możliwości skorzystania z transportu indywidualnego.

     Wyjazd do pobliskiego miasta okazuje się nie lada przedsięwzięciem. Tak w jedną, jak i w drugą stronę.  Autobusy przyjeżdżają z dużym opóźnieniem lub nie przyjeżdżają wcale. Wielokrotnie stojąc na przystanku (będąc ograniczonym czasowo), kiedy autobus nie przyjeżdża trzeba prosić o pomoc rodzinę, sąsiadów lub osoby postronne. Problemy z dojazdami rodzą kolejne w pracy, szkołach i na uczelniach.

     Na terenie gminy usługi związane z przewozem osób świadczone są wyłącznie przez jednego przewoźnika: Arriva Bus Transport Polska Sp. z o.o. Komercyjny przewoźnik od dłuższego czasu nie jest w stanie sprostać  potrzebom mieszkańców, a jego działania w dużej mierze wynikają wyłącznie z  dbałości o własne interesy. Wszelkie skargi i wnioski ograniczają się do wymiany dyplomatycznej korespondencji  i niestety nie wnoszą  oczekiwanych usprawnień. Ceny biletów rosną w zaskakującym tempie, nie niosąc za sobą poprawy jakości przewozów (w tej chwili bilet z Łubianki do Torunia to koszt 10 zł).

     W roku 2019 do szkół ponadpodstawowych jednocześnie udały się 3 roczniki  naszych dzieci (2003,2004,2005). Poskutkowało to ogromnymi problemami, o których Pan, Wójcie, został poinformowany. Autobusy nie zatrzymywały się z przepełnienia na przystankach, nie przyjeżdżały na czas lub  nie przyjeżdżały w ogóle. Przewoźnik choć  posiadał informacje, na których przystankach nie było juz miejsc dla pasażerów, cały cza pobierał opłaty za bilety miesięczne - za przejazdy, z których wiele osób skorzystać nie mogło. Trwało to kilka miesięcy zanim Arriva podjęła jakiekolwiek kroki, choć  i to opieszałe działanie nie przyniosło wymiernych efektów.  

Następnie nadszedł czas pandemi. Przewoźnik ograniczył przewozy a mieszkańcy niejednokrotnie nie mieli szans na żadne połączenie autobusowe z miastem lub też musieli jeździć do pracy z  wielogodzinną rezerwą.

Kontynuując temat wysokich kosztów przejazdów, nadmienić w tym miejscu należy, że pracujemy lub uczymy się na terenie całego miasta.  Wiąże się to z koniecznością  zakupu kolejnego biletu miesięcznego, tym razem na przejazdy MZK Toruń. W takim wypadku część rodziców – naszych mieszkańców, zdecydowała się posłać dzieci do  internatów przyszkolnych, co jest całkowitym absurdem biorąc pod uwagę odległość miasta od gminy, a jednocześnie koniecznością z uwagi na podwojone koszty.

Postulujemy o to, co daje nam umowa z MZK:

  • Zdecydowanie niższe koszta przejazdów;
  • Ulgi na bilety jednoprzejazdowe – w tej chwili 20 zł (lub nawet więcej), aby jechać do miasta spotkać się z przyjaciółmi, wykupić leki, czy zrobić zakupy na rynku, to zbyt duża kwota. Jesteśmy tym samym „zamknięci” we własnej gminie;      
  • Jeden bilet miesięczny na dwie strefy;
  • Internetowa sprzedaż biletów;
  • Informacje o zmianach godzin przejazdu dostępne dla wszystkich na przystankach (nie każdy korzysta z internetu).

     Podsumowując, uważamy, że istnieje niezaprzeczalna konieczność zawarcia umowy z Miejskim Zakładem Komunikacji miasta Toruń. Wprowadzenie takiego rozwiązania bardzo poprawi jakość naszego życia, ograniczy niepotrzebne koszta, stres, uprości  warunki i formę dojazdu, sprawi, że zaoszczędzimy czas i pieniądze. Gmina  stanie się też bardziej atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów, mieszkańców - podatników.

     W chwili obecnej mamy miesiąc czerwiec, obostrzenia dotyczące pandemii zostają powoli znoszone. Z dużym prawdopodobieństwem młodzież wróci do szkół we wrześniu, a my niebawem do normalnego funkcjonowania, ale i do starych problemów z przejazdem. Dlatego też oczekujemy, że sprawa zostanie potraktowana jako pilna i  ustosunkuje się Pan do niej pisemnie w terminie 30 dni od daty otrzymania na załączony adres.  

 

Do wiadomości:

Wójt Gminy Łysomice

Dyrektor MZK  Toruń

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego