Petycja w sprawie jawności planów wycinki drzew w Parku Bródnowskim

Warszawa 21.01.2019 r.

 Szanowny Pan Prezydent

Rafał Trzaskowski

Plac Bankowy 3/5

 

Szanowny Pan Burmistrz Dzielnicy Targówek

Sławomir Antonik

ul. Kondratowicza 20

 

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

ul. Hoża 13a

   

Petycja w sprawie  jawności planów wycinki drzew w Parku Bródnowskim

 

Park Bródnowski to miejsce dla mieszkańców Bródna wyjątkowe. Zielone płuca Bródna, miejsce zieleni, ciszy i wypoczynku, stworzone w dużej mierze w czynie społecznym z działem mieszkańców. Park powstawał razem z Bródnem, wielu mieszkańców sadziło w nim drzewa i patrzyło jak rosły. Odwiedzali park ze swoimi dziećmi, a dziś to robią z wnukami. Park cieszy się olbrzymią popularnością i jest uważany przez nas za prawdziwy skarb. Chcemy, aby był coraz piękniejszy i bogatszy w zieleń.

Z wielkim zainteresowaniem, ale i niepewnością, przywitaliśmy więc plany modernizacji parku. Niestety nie zostały one poprzedzone konsultacjami społecznymi z prawdziwego zdarzenia, co uniemożliwiło mieszkańcom zabranie głosu i przedstawienie swojej wizji parku. Urząd Dzielnicy Targówek przedstawił swoją koncepcję modernizacji parku na początku stycznia 2018 r. i prawie wszyscy mieszkańcy byli przerażeni skalą i stopniem ingerencji w przestrzeń parku: zaplanowano tam trzy pawilony, tor rolkowy, wielki gmach mediateki w rogu parku i wiele różnych atrakcji, które swoim przeładowaniem niszczyły unikalny charakter parku. Zdziwiło wszystkich rozważanie wycinki drzew w północnej części Parku, celem ich przerzedzenia, gdyż rzekomo za gęsto rosły. Dopiero wymuszona przez mieszkańców ekspertyza dendrologiczna wykazała, iż chore są tylko cztery drzewa, a reszta ma się dobrze.

Po fali protestów (1155 podpisów zebranych w dniach 4-18 lutego 2018 r.) Urząd wycofał się z budowy mediateki i jednego z pawilonów, uspokajając, iż parku nie czeka żadna rewolucja. Włączyliśmy się też w konsultacje zorganizowane przez Biuro Architektury m. st. Warszawa i  w dn. 30 X 2018 r. złożyliśmy 358 wniosków w sprawie parku, w zdecydowanej większości postulowały zachowanie jego charakteru jako obiektu przyrodniczego, bez zbędnych ingerencji w jego przestrzeń.

Jesteśmy za modernizacją parku, rozumianą jako troska o jego substancję biologiczną, wymianę ławek, oświetlenia, alejek czy remont oczka wodnego. Żałujemy oczywiście, iż po modernizacji stracimy prawie 5% substancji czynnej parku, ale mamy dobrą wolę wierząc w rozsądek Urzędu i dialog z mieszkańcami.

Niestety, na początku stycznia 2019 r. zostaliśmy zakończeni wycinką kilku drzew w Parku Bródnowskim. Szczególnie boli nas ścięcie wierzb, które rosły przy oczku wodny i nadawały miejscu wyjątkowego kolorytu. Po nagłośnieniu sprawy w mediach społecznościowych Urząd poinformował, iż była to decyzja Marszałka Województwa, a drzewa były w stanie obumarłym. Nie znamy jeszcze wniosku, który do Marszałka złożył Urząd Dzielnicy Targówek w sprawie wyciętych drzew, a szczególnie czy decyzja był poprzedzona konsultacją dendrologiczną.

Opisane powyżej zdarzenia spowodowały iż straciliśmy zaufanie, iż prace w parku są wykonywane  w sposób  umotywowany np. złym stanem drzew. Zły przepływ informacji, a w zasadzie jego brak powoduje, że czujemy się pomijani w sprawach dla nas najważniejszych. Postulujemy włączenie mieszkańców w proces decyzyjny oraz informowanie nas o wszystkich sprawach przed ich zaistnieniem w taki sposób, abyśmy mieli możliwości reagowania. Postulujemy także weryfikację osób decydujących o wycinkach drzew pod względem ich kwalifikacji, tak aby decyzje były podejmowane przez ludzi z odpowiednim wykształceniem, a nie urzędników.

Domagamy się wstrzymania wszelkich wycinek drzew do czasu wyjaśnienia wszystkich spornych kwestii.    


Bartosz Wieczorek    Skontaktuj się z autorem petycji