Petycja do Burmistrza Miasta i Gminy Frombork w sprawie wyczyszczenia "Kanału Kopernika" oraz późniejsze utrzymanie go w stanie czystości.

Frombork jest miejscowością turystyczną, którą corocznie odwiedza wiele tysięcy gości. Głównym zainteresowaniem w mieście cieszy się Wzgórze Katedralne oraz linia brzegowa Zalewu Wiślanego. W głównym ciągu turystycznym, pomiędzy tymi miejscami znajduje się zachowany odcinek historycznego kanału, zwanego "Kanałem Kopernika". Kanał ten jest przykładem średniowiecznego kunsztu inżynieryjnego, który pojawił sie w mieście najprawdopodobniej w drugiej połowie XIV wieku. Przez wiele stuleci zapewniał mieszkańcom dostęp do świeżej wody, napędzał młyn oraz folusz, zabezpieczał miasto pod względem przeciwpożarowym oraz  higieniczno-sanitarnym. Niestety działania podczas ostatniej wojny oraz drugiej połowy lat sześćdziesiątych spowodowały, iż z niespełna 5 kilometrowego odcinka kanału, zachował się do dziś krótki odcinek pomiędzy Wieżą Wodną a fromborskim portem. Odcinek ten był w niedawnym okresie rewitalizowany. Modernizacja zakończyła się w 2015 roku, po czym odcinek udostępniono dla turystów oraz mieszkańców, podczas wilkiej fety, której towarzyszyła orkiestra. Niestety, od tego czasu kanał ulega nieustannej degradacji. Z powodu braku bieżącej obsługi, kanał zaczął porastać roślinnością. Na dnie zaczęły zalegać zgniłe liście opadowe z pobliskich drzew, do wody dostawała się skoszona trawa z pobliskich trawników. Niejednokrotnie do jego wody były wrzucane śmieci i nieczystości. Wszystkie te elementy zapoczątkowały proces gnilny ,podcza którego zaczął się wydzielać nieprzyjemny zapach. Zostało to zauważone zarówno przez mieszkańców jak i niestety przez dużą grupę turystów. Prowadząc jedną ze stron internetowych dotyczących Fromborka niejednokrotnie zmuszony jestem tłumaczyć ten stan rzeczy zarówno byłym ,jak i potencjalnym gościom naszego miasta.  Chciałbym jeszcze zauważyć, że dwie tyczki rybacki, które rok temu posłużyły do wypędzenia zwierzyny z koryta kanału, do dnia dzisiejszego spoczywają w nim, nie dodając bynajmniej uroku tej historycznej budowli. Wnoszę w tej petycji o jak najszybsze wyczyzczenie dna kanału z zalegajacych nieczystości, pozbycia się roślinności, która niekorzystnie wpływa na stan wizualny kanału oraz późniejsze utrzymywanie tego stanu. 

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Marcin Zabłocki do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Facebook