Apel tatuażystów o równoczesne otwarcie firm z branży estetycznej.

Komentarze

#8409

Studia tatuażu są jednym z najbardziej sterylnych miejsc w jakich byłam.

Joanna Wierzycka (Tychy, 2020-04-21)

#8420

Podpisuję się ponieważ jako klientce nie podoba mi się gorsze traktowanie branży, która w praktyce wykazuje się większą higieną niż fryzjerstwo czy kosmetyka.

Dorota Piechowiak (Poznań, 2020-04-21)

#8425

Salony tatuażu od zawsze zachowują sterylność .

Grzegorz Balicki (GLIWICE, 2020-04-21)

#8434

W pełni popieram! Studia tatuażu to jedne z najbezpieczniejszych miejsc. Kontakt 1:1 i pełna sterylność.

Agnieszka Rojek (Pabianice , 2020-04-21)

#8435

Mój mąż jest tatuatorem. To nasze jedynkę źródło dochodu

Katarzyna Frańczak (Jelcz-Laskowice , 2020-04-21)

#8438

Jestem za, a nie klikam w co popadnie.

Sławoj Ambroziak (Stargard, 2020-04-21)

#8457

Zajmuje się wykonywaniem tatuaży i w pełni się zgadzam z postulatami.

Dawid Dłubała (Rawicz , 2020-04-21)

#8463

Nie widzę powodu, aby nadal blokować ten sektor.

Tomasz Janiak (Borysławice , 2020-04-21)

#8464

Uwazam ze powinni pracowac jesli chca

Rafal Knapczyk (Wiśniowa, 2020-04-21)

#8467

Salony tatuażu są w 99% bardziej sterylne i czyste niż szpitale . Nie wspominając o fryzjerach i kosmetyczkach

Filip Marczak (Ostrów wielkopolski , 2020-04-21)

#8480

Uważam że zamykanie tak mało ryzykownej części gospodarki jest nielogiczne.

Przemek Quirini (Lubin, 2020-04-21)

#8496

Ponieważ uważam, że ludzie z salonów tatuażu muszą również zarabiać na chleb i podstawowe potrzeby życiowe. Nie można kazac im zamknąć salonów do Bóg wie jakiego czasu.

Karina Kaczmarek (Zduńska Wola , 2020-04-22)

#8498

Podpisuję ponieważ to co robi rząd jest dla mnie absurdem. Zarazić można się wszędzie, nie tylko w salonach piękności czy tatuażu. Pozwólmy ludziom zarabiać na życie i utrzymywanie rodzin.

Paulina Żak (Sośnicowice, 2020-04-22)

#8528

Uważam ze studia tatuażu są sterylne i dezynfekowane po każdym kliencie, po każdej sesji. Ryzyko zarażenia się w studiu jest mniejsze niż w sklepie spożywczym

Dominik Orlik (Kobyla, 2020-04-22)

#8538

Jestem klientem oraz przyjacielem wielu tatuatorów. Niezrozumiała dla mnie jest chęć podziału branż. Skoro wszystkie zostały zamknięte w jednym czasie powinny w jednym czasie zostać otwarte. I to jak najszybciej, bo jeśli Polska obudzi się za późno zostaniemy z ręką w nocniku i w tzw. Wielkiej depresji.. Także WSPIERAM!

Ewa Gawryszak (Śrem, 2020-04-22)

#8555

Podpisuję ponieważ ryzyko przenoszenia wirusa w studiu tatuażu jest mniejsze aniżeli w markecie. W studiu są 2 osoby a czystość jest na poziomie gabinetu zabiegowego

Konrad Zyga (Coatbridge , 2020-04-22)

#8563

Wspieram branżę!

Malwina Wójcik (Lubin, 2020-04-22)

#8569

Wrzuccie na strone premiera w komentarzach - Apel branży tatuatorskiej do rządzących

1 kwietnia 2020 roku zaczęły obowiązywać ograniczenia w funkcjonowaniu szeroko pojętej branży estetycznej. Z powodu pandemii choroby SARS-CoV-2 nakazano zamknięcie salonów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i piercingu. Pragniemy podkreślić, że na kilka tygodni przed uruchomieniem rządowych rozwiązań w zakresie zwalczania koronawirusa, sami z własnej woli, podjęliśmy kroki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii. Kiedy to sytuacja w Polsce zaczęła się pogarszać, na około dwa tygodnie przed decyzją Rządu, większość pracowni tatuażu, tak samo jak gabinetów kosmetycznych i fryzjerskich, pro publico bono zaprzestała świadczenia usług.

Cała branża czeka na moment, w którym będzie mogła wrócić do pracy - na bieżąco śledzimy komunikaty rządu w mediach społecznościowych i na stronie gov.pl/koronawirus - gdzie w aktualnościach w pkt 13 widnieje informacja o ograniczeniach dla branży estetycznej - salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu.
Ostatnia konferencja prasowa (z 16.04. br) odnosząca się do etapów odmrażania polskiej gospodarki wzbudziła w branży tatuatorskiej głęboki niepokój. Informacja o zniesieniu ograniczeń w działalności salonów tatuażu i piercingu w ostatnim etapie, nie byłaby tak zaskakująca, gdyby nie komunikat, w którym mowa o wcześniejszym powrocie salonów kosmetycznych i fryzjerskich (3 etap).
Mamy nadzieję, że doszło do niefortunnego nieporozumienia, ponieważ dotychczas branża tatuatorska była stawiana przez Rząd i Sanepid na równi z salonami fryzjerskimi i kosmetycznymi.
Gdyby jednak decyzja o przesunięciu otwarcia salonów tatuażu w terminie późniejszym niż reszta usług zaliczanych dotychczas do jednej grupy i tego samego procesu legislacyjnego (LINK-1), była celowa, chcielibyśmy poznać argumenty, które tłumaczyłyby słuszność tego kroku. Jednocześnie przedstawiamy nasze, mające na celu zniesienie podziałów pomiędzy branżami.

1. Specyfika pracy tatuatorów czy kosmetyczek-linergistek jest zbliżona, zarówno podczas sesji tatuażu, jak i zabiegów kosmetycznych np. makijażu permanentnego dochodzi do przerywania ciągłości tkanek. Opierając się na najnowszych badaniach na obecność wirusa SARS-CoV-2 we krwi (LINK-2) ryzyko infekcji podczas transfuzji lub - jak w naszym przypadku - kontaktu z krwią, praktycznie nie występuje. Według powyższych badań wirus we krwi nie występuje u osób chorujących bezobjawowo lub niskoobjawowo. Został on wykryty we krwi kilku pacjentów o zaostrzonym przebiegu choroby , a jak powszechnie wiadomo, klientów z widocznymi objawami jakiejkolwiek infekcji nie obsługujemy. Według WHO (LINK-3) Koronawirus przenosi się drogą kropelkową - zarówno w kontakcie bezpośrednim jak i pośrednim, oraz możliwie przez kontakt z kałem zakażonego pacjenta - nie przez kontakt z krwią. Dlatego argument o większym ryzyku transmisji wirusa w przypadku przerywania ciągłości tkanek jest nieprawdziwy i nieuzasadniony żadnymi badaniami. W tym przypadku nie istnieje różnica w bezpieczeństwie pracy pomiędzy grupą kosmetyczek/fryzjerów a tatuatorów i piercerów.

2. Istotną różnicą pomiędzy naszymi branżami, zwłaszcza w okresie pandemii, jest ilość obsługiwanych klientów. Linergistka wykonująca makijaż permanentny przyjmuje średnio od 2 do 5 klientów dziennie, w salonach fryzjerskich czy kosmetycznych jeden pracownik przyjmuje ich każdego dnia o wiele więcej, natomiast w salonie tatuażu na jednego pracownika przypada od 1 do 2 klientów na dobę, co w oczywisty sposób obniża ryzyko transmisji wirusa.

3. Odległość pomiędzy klientami w salonach kosmetycznych i fryzjerskich jest mniejsza niż w salonach tatuażu, a odległość pomiędzy tatuatorem/fryzjerem/kosmetyczką - a klientem – jest zbliżona. Kosmetyczki wykonujące zabiegi na twarz (np. zabiegi pielęgnacyjne skóry twarzy, zabiegi na rzęsy, brwi) nie są w stanie utrzymać półmetrowego dystansu pomiędzy swoją twarzą, a twarzą klienta - co w przypadku tatuatora - praca na twarzy klienta - statystycznie może mu się nigdy nie przydarzyć w całej jego karierze.

Pracownie tatuażu utrzymują jeden z najostrzejszych rygorów sanitarnych w całej branży estetycznej. Potwierdzenie tego można znaleźć w opiniach Stacji Sanitarno-epidemiologicznych prowadzących u nas regularne kontrole.

Po wybuchu pandemii koronawirusa istotnym elementem życia wszystkich ludzi stało się:
-ograniczanie kontaktów z ludźmi;
-unikanie zakażeń krzyżowych;
-stosowanie masek, rękawic, fartuchów ochronnych itp.,
-właściwe zabezpieczanie stanowisk pracy;
-pozbywanie się odpadów, w taki sposób aby nie narażać innych;
-nie witanie się z innymi przez podanie ręki;

Wyżej wymienione zachowania to nasza codzienność na długo przed wybuchem pandemii. Każdy nasz dzień zaczynaliśmy i kończyliśmy przeprowadzając procedury dekontaminacji stanowisk pracy - od podłogi po ściany, a poniższe punkty zna każdy tatuażysta:
- zasada ręki "czystej" i ręki "brudnej" to nasz “chleb powszedni”.
- sprzęt ochrony osobistej, taki jak: jednorazowe maski, rękawice, fartuchy, ochraniacze przedramion, obuwia etc. są stałym punktem na naszych fakturach zakupowych;
- większość z nas pracuje wyłącznie na jednorazowym sprzęcie, a ci którzy wolą "starą szkołę", po każdym użyciu poddają sprzęt sterylizacji w autoklawie;
- w zdecydowanej większości jeden tatuażysta obsługuje jednego klienta dziennie, po którym stanowisko jest regularnie, skrupulatnie i dokładnie dezynfekowane;
- odpady typu igły, pozostałe po sesji, przechowujemy w przeznaczonych do tego urządzeniach chłodniczych do czasu odebrania ich przez wyspecjalizowane firmy utylizacyjne;
- wiele pracowni wyposażone jest w urządzenia do dekontaminacji z użyciem światła UV;

Procedury, które opracowaliśmy i stosujemy, zdobyta wiedza i doświadczenie - to wszystko pozwala nam na maksymalne ograniczanie ryzyka infekcji i zakażenia ze strony różnego rodzaju bakterii, wirusów i grzybów oraz zakażeń krzyżowych. Poprzez odpowiednią organizację stanowisk pracy, codziennej dekontaminacji pomieszczeń, stosowania dodatkowych środków ochrony osobistej klienta i tatuażysty oraz rozwiązań systemowych w lokalu, jesteśmy w stanie pracować czysto i bezpiecznie - tak samo jak w szpitalu. Obecnie jesteśmy jednym z najprężniej rozwijających się sektorów branży, w której specjaliści są rozpoznawani i nagradzani na całym świecie. Zaistniała sytuacja stwarza realne zagrożenie zniszczenia budowanego przez nas latami sukcesu.

Gorąco wierzymy, że zgodnie z art. 32 Konstytucji RP stanowiącym o równym traktowaniu przedsiębiorców, uruchamianie firm branży estetycznej nastąpi jednocześnie i będzie podyktowane względami bezpieczeństwa i poziomem potencjalnego ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa , a nie tylko ilością środków, które dana usługa (fryzjerstwo, kosmetyka, tatuaż) oddaje do budżetu Państwa czy uprzedzeniami zakorzenionymi w naszej kulturze.

Żródła:
LINK-1: https://******/tatuaze_legislacja
LINK-2: http://******/SARS-CoV-2_blood-transmission
LINK-3: https://******/Covid-19_transmission_modes

Adrianna Sak (Poznań, 2020-04-22)

#8592

Ponieważ to nie jest łatwy zawód a nie każdy robi tatuaże ze względu na cenę. Jak mają otwierać to wszyscy żeby było fair co do zarobków.

Karol Zygula (Bristol , 2020-04-22)

#8596

Sama korzystałam z różnych studio tatuażu i dystans między tatuatorem a klientem jest zdecydowanie większy, a poziom zachowania higieny bardziej restrykcyjny, niż w salonach kosmetycznych

Maria Misiorowska (Warszawa, 2020-04-22)