W obronie zespołu św. Ducha - kościoła, klasztoru, szpitala, cmentarza z XIII/XIV w. - w Toruniu

Komentarze

#16

Mam dość barbarzyństwa władz miasta

Piotr Marach (Toruń , 2024-03-16)

#17

Kocham dziedzictwo Torunia, a w szczególności dziedzictwo poklasztorne. Każdy przewodnik opowiada przy Bramie Ducha Świętego o dawnym klasztorze benedyktynek-cysterek, który istniał w tym miejscu. Trzeba koniecznie wyeksponować jego pozostałości w postaci rezerwatu lub parku archeologicznego. Miasto na liście UNESCO na to zasługuje!

Maciej Stawiski (Toruń, 2024-03-16)

#19

Jestem przeciwny bezmyślnemu niszczeniu dziedzictwa kulturowego Torunia, które jednocześnie należy do dziedzictwa światowego, co potwierdził wpis na listę UNESCO. Jestem również przeciwny dotychczasowemu sposobowi prowadzenia inwestycji na obszarach dużym znaczeniu kulturowym. Inwestycje tego typu powinny być poprzedzone rzetelnymi badaniami archeologicznymi i dopiero potem powinny być prowadzone prace projektowe.

Piotr Kożurnp (Toruń, 2024-03-16)

#34

Zdecydowanie zgadzam się z postulatami powyżej.

paulina Pawlewicz (Toruń, 2024-03-17)

#37

Mam dość degradowania dziedzictwa i piękna naszego miasta. Zależy mi na jego rozwoju i szacunku do własnej historii.

Mateusz Katolicki (Toruń, 2024-03-17)

#43

Jako Torunianka i historyk w pełni popieram tę inicjatywę! To miejsce ma niesamowity potencjał badawczy i turystyczny, który należy chronić, gdyż niewiele wiemy tak na prawdę o samym klasztorze, o fazach jego budowy, ani o otoczeniu gospodarczo-handlowym tego miejsca. To unikalna szansa, by zaprojektować także coś w rodzaju parku archeologicznego. Tego typu rozwiązania w formie trwałych odkrywek archeologicznych z tablicami poglądowymi, wizualizacjami są od dawna stałym elementem choćby w centrum Wiednia (odkrywka z murami rzymskich i nowożytnych domów przed Hofburgiem) i przyciągają nieustannie zwiedzających. Wykopaliska same w sobie stały się atrakcją, co widać na co dzień. Toruń rozwija się w dużej mierze dzięki turystyce, to okazja by udostępnić zwiedzającym nową i cenną przestrzeń do zwiedzania. Petycję w pełni popieram!

Julia Możdżeń (Toruń, 2024-03-17)

#46

Zależy mi Toruniu

Krzysztof Przegiętka (Toruń, 2024-03-17)

#49

Na Koperniku i Rydzyku Toruń się nie kończy

Grzegorz Krzesniak (Torun, 2024-03-17)

#51

Podpisuję, ponieważ jako przewodnik toruński żądam zachowania jednych z najstarszych odkrytych artefaktów naszego miasta.

Sławomir Gradowski (Toruń, 2024-03-17)

#57

to bardzo istotne, bo to jak UMT i PMT traktuje to co znajdują archeolodzy to zwyczajny skandal i całkowite lekceważenie dziedzictwa kulturowego. Toruń zasługuje na szacunek i właściwe traktowanie pamiątek, atrefaktów mówiących o naszej historii.

piotr wiznerowicz (toruń, 2024-03-17)

#59

Wspaniałe odkrycie z początków istnienia naszego grodu. Proszę posłuchajcie specjalistów, nie tylko budowlańców.

Joanna Żuchowska (Toruń , 2024-03-17)

#61

Jestem przeciwna niszczeniu Torunia jako miasta zabytkowegoo i unikatowego przez rządzących tym miastem bez należytego szacunku dla jejo dziedzictwa i mieszkańców.

Katarzyna Przegiętka (Toruń, 2024-03-17)

#77

Podpisuję ponieważ uważam, że tak cenne z historycznego i naukowego punktu widzenia miejsca w moim Toruniu, w którym się urodziłem, wykształciłem, a teraz mieszkam i pracuję jako przewodnik powinny być eksponowane

Leszek Gawarkiewicz (Toruń, 2024-03-18)

#84

Nie zgadzam się z brakiem udostępnienia turystycznego, zniszczeniem czy nienależytym zabezpieczeniem ostatnich odkryć archeologicznych miasta Torunia. Należy całość zabezpieczyć i przykryć choć w części tak, żeby pozostałości były widoczne przez szyby dla zainteresowanych. Podobnie zrobiono w Krakowie, ale też Poznaniu, przeprowadzając remont rynku i podziemi czy placu kolegiackiego i dawnej kolegiaty. Moje zdanie to zdanie mieszkanki obu tych miast, turystki i nauczyciela-wykładowcy, zwłaszcza w dziedzinie turystyki.

Olga Smoleńska (Toruń, 2024-03-19)

#109

zniszczenie takiego odkrycia w mieście wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO uważam za niebywały skandal i celowe niszczenie naszej kultury. Miejsce to powinno być objęte ochroną. Tak bardzo wladze miasta były dumne z wpisania miasta na tę listę, a teraz niszczą wszystko. Wstyd.

Krystyna Szymańska (Łódź, 2024-03-20)

#121

Kardynalnym obowiązkiem współczesnych jest ochrona pamiatek z przeszłości i przekazanie ich przyszłym pokoleniom!

Tomasz Wojciechowski (Toruń, 2024-03-21)



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...