Budżet Partycypacyjny - wyłączenie projektów remontowych (tzw. twardych) w placówkach oświatowych

Petycja w sprawie wyłączenia z Budżetu Partycypacyjnego projektów remontowych, tzw. twardych projektów w placówkach oświatowych. Z doświadczenia wiemy, że nikt nie może rywalizować z siłami zmobilizowanymi przez szkołę, która składa projekt infrastrukturalny na 2/3 kwoty w danym obszarze, tym samym zabierając szansę wielu mniejszym projektom. Dodatkowo praktyka ubiegłych lat obrazuje nam, że ogólnodostępność projektów infrastrukturalnych realizowanych na terenie szkoły/zamkniętej placówki oświatowej pozostawia wiele do życzenia.

Placówki oświatowe stoją w uprzywilejowanej pozycji. Są to świetnie zorganizowane jednostki, z którymi zwykły mieszkaniec-projektodawca nie może się mierzyć. Dlatego projekty nie powinny dotyczyć szkół, przedszkoli, żłobków - to są tereny tylko dla dzieci i otwieranie ich dla wszystkich na 30 godzin w tygodniu, jedynie przez 3 lata, nie czyni tych terenów przestrzeniami publicznymi. Z budżetu partycypacyjnego nie powinno finansować się projektów takich, jak nowe boisko przy szkole. Na to powinno znaleźć się fundusze w budżecie miejskim.

Dlatego należy wyeliminować szkoły i inne placówki oświatowe - ich remonty i modernizacje – z Budżetu Partycypacyjnego. Nigdy mała inicjatywa mieszkańców nie wygra z dużą szkołą. Zespół ds. budżetu partycypacyjnego Dzielnicy Mokotów podjął decyzję, aby nie realizować „twardych” projektów w placówkach oświatowych, niestety urzędnicy miejscy odrzucili tę decyzję zasłaniając się opinią prawną, której udostępnienia odmówili.