Dyrektywa work-life balance - petycja do MRiPS w sprawie równego wynagrodzenia za urlop rodzicielski dla matki i ojca

W związku z obowiązkiem wdrożenia przez Polskę w życie Dyrektywy Work Life Balance zwracamy się z prośbą do Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg o ustalenie zasiłku dla ojca za urlop rodzicielski na poziomie 81,5% podstawy wymiaru zasiłku (czyli tyle, ile będzie przysługiwał matce dziecka).

 

Polska i inne kraje UE została zobowiązana do wprowadzenia tzw. Dyrektywy Work Life Balance* w 2022 roku. Zakłada ona m.in. wprowadzenie 9-tygodnowego płatnego, nieprzenoszalnego urlopu rodzicielski dla ojców. To rewolucyjna zmiana w prawie pracy, która ma szansę zwiększyć liczbę ojców korzystających z urlopu rodzicielskiego. Jakie będą korzyści:

  • większe zaangażowanie ojców w opiekę nad dzieckiem
  • partnerski podział ról w rodzinie
  • ojcowie zaczną być postrzegani jako równoprawni rodzice
  • łatwiejszy powrót matek powrotu na rynek pracy po urodzeniu dziecka, a co za tym idzie wyższe zarobki oraz wyższa emerytura
  • jeśli więcej ojców zacznie korzystać z prawa do urlopu rodzicielskiego, matki przestaną być postrzegane matek przez pracodawców jako pracownicy "wyższego ryzyka"

Jednak sama zmiana prawa jest niewystarczająca. Ojcowie muszą chcieć z niego korzystać. Apelujemy więc o wprowadzenie zmiany w projekcie ustawy dotyczącej wysokości wynagrodzenia dla ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. Projekt ustawy zakłada, że ojcu dziecka za okres nieprzenoszalnej 9-tygodniowej części urlopu będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku. Taka decyzja sprawi, że tylko zamożne rodziny będą miały możliwość skorzystania z tego urlopu. Obecnie to mężczyźni zarabiają więcej od kobiet i w wielu rodzinach są jej głównym żywicielem. Rodzina taka nie będzie mogła pozwolić sobie na utratę 30% wynagrodzenia przez okres 9 tygodni. De facto więc przepis będzie martwy. W dyrektywie jest wyraźnie napisane (art. 8 ust. 3 dyrektywy Work Life Balance), że urlop rodzicielski jest urlopem płatnym, przy czym jeśli chodzi o wysokość otrzymywanego przez rodziców wynagrodzenia lub świadczenia, to wskazano wyłącznie, że musi ono „zostać ustalone w taki sposób, aby ułatwić korzystanie z urlopu rodzicielskiego przez oboje rodziców". Apelujemy więc, aby zasiłek dla ojca ustalony był na tym samym poziomie co dla matki i wynosił 81,5% podstawy wymiaru zasiłku.

Z punktu widzenia organizacji działających na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn zarówno w życiu rodzinnym, jak i w wymiarze społecznym, dostrzegamy we wdrożeniu dyrektywy dużą szansę na wyrównywanie poziomu czasu i zaangażowania poświęcanego przez matki i ojców na wykonywanie obowiązków opiekuńczych.

 

Ze względu na powyższe apelujemy do Pani Minister o wprowadzenie zmiany w projekcie ustawy i podniesienie wysokości zasiłku dla ojca do poziomu 81,5% podstawy wymiaru zasiłku.

 

* ustawa wdrażającej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20.6.2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz.Urz. UE. L. Nr 188, str. 79. 


Karolina Bury | Fundacja Rodzic w mieście    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Karolina Bury | Fundacja Rodzic w mieście do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...