Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w statucie Gminy Biskupice

 

Krzysztof Grochot

Biskupice 199

32-020 Wieliczka

Tel. 609077164

e-mail: grochot@outlook.com

 

 

Szanowny Pan Artur Chmiela

Przewodniczący Rady Gminy Biskupice

 

Wniosek o ustanowienie w statucie Gminy Biskupice

obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej

 

Na podstawie art. 241 Kodeksu postępowania administracyjnego, wnoszę o rozważenie poniższej propozycji.

Inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców stanowi istotne uprawnienie urzeczywistniające realizację zasady pomocniczości określonej w preambule Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jest również istotnym narzędziem zwiększającym zaangażowanie mieszkańców w sprawy wspólnoty samorządowej. Umożliwienie mieszkańcom zgłaszania projektów uchwał odbywa się z pożytkiem dla jakości działania samorządu terytorialnego, poprzez pełne wykorzystanie potencjału obywateli i zwiększanie ich poczucia związku ze wspólnotą samorządową. Przyjęcie w statucie jednostki samorządu terytorialnego rozwiązania polegającego na włączeniu grupy mieszkańców w poczet podmiotów upoważnionych do zgłaszania inicjatywy uchwałodawczej jest zgodne z brzmieniem art. 169 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Nie bez znaczenia pozostaje również uznanie w treści Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego prawa obywateli do uczestnictwa w kierowaniu sprawami publicznymi za jedną z demokratycznych zasad. Autorzy Karty wyrazili również przekonanie, że istnienie społeczności lokalnych wyposażonych w rzeczywiste uprawnienia stwarza warunki dla zarządzania skutecznego i pozostającego zarazem w bezpośredniej bliskości obywatela

Podobne rozwiązania zostały przyjęte przed rady wielu gmin i miast, w tym i na terenie naszego województwa. Wymienić należy m.in.: Kraków, Nowy Targ, Alwernia i Koszyce.

W związku z powyższym zwracamy się z wnioskiem o uregulowanie tego uprawnienia w  statucie naszej gminy.

Proponuję by z uwagi na sprawdzone funkcjonowanie, szczegółowe rozwiązania oparte były na wzorze regulacji wprowadzonych już w mieście Krakowie. Zgodnie z postanowieniami jego statutu, inicjatywę uchwałodawczą posiada grupa co najmniej 4000 mieszkańców. Biorąc jednak pod uwagę dużą różnicę w liczbie ludności i kierując się zasadą proporcjonalności, grupa 40 osób byłaby odpowiednia dla naszej gminy. Wydaje się, że tak przyjęte rozwiązanie stworzy ramy do zwiększenia partycypacji społecznej oraz usprawni działanie organów jednostek samorządu terytorialnego. Jeżeli powyższy wniosek zyska uznanie Pana Przewodniczącego wyrażam gotowość spotkania się celem omówienia zakresu szczegółowych rozwiązań mających na celu ustalenie technicznych zasad funkcjonowania obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w naszej gminie.

 

 

 

Z poważaniem

Krzysztof Grochot

 

 


Krzysztof Grochot    Skontaktuj się z autorem petycji