Petycja do Wójt Lesznowoli ws. wycinki drzew przy ulicy Gminnej w Lesznowoli

    36267242_1829962800375729_5445618133001830400_n.jpg

Szanowna Pani Wójt,  my niżej podpisani mieszkańcy Lesznowoli i okolic kierując się wspólnym dobrem i troską o stan środowiska prosimy o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu ochronę istniejącej zieleni, ograniczenie wycinki drzew i krzewów, a także  uwzględnienie wykonania nasadzeń nowych drzew i krzewów w związku z planowaną  przebudową i remontem ul. Gminnej w Lesznowoli.

  

Jako mieszkańcom tej okolicy, zależy nam na tym, aby ulica Gminna stała się arterią reprezentacyjną i wizytówką dla całej gminy.   Z uwagi na lokalizację przy niej, bądź w bezpośrednim sąsiedztwie, tak ważnych dla mieszkańców jednostek administracyjnych jak Urząd Gminy, Wydział komunikacji oraz  instytucji pożytku publicznego m.in. szkoła podstawowa, przedszkole, żłobek, nowopowstające lokale usługowe, a także błonia przed Urzędem Gminy, na których odbywają się wszelkie uroczystości, zależy nam na tym podwójnie.  

Jednocześnie zwracamy uwagę na nieprzemyślane i nieodwracalne w skutkach decyzje, skutkujące  zniszczeniem bezcennej części naszego środowiska przyrodniczego, będącego lokalnym dziedzictwem.  Chodzi o wycięcie zdrowej topli przy osiedlu na ulicy Borsuka, która nie stanowiła bezpośredniego zagrożenia.  

Prośbę swoją argumentujemy:

1. Drzewa są naszym bogactwem, którego nie można niczym zastąpić.

2. Drzewa rosnące na błoniach oraz wzdłuż ul. Gminnej,  przez wiele lat nie były objęte właściwą opieką i troską. Wymagają one niezbędnej korekty, przycięcia gałęzi, a nie wycięcia.

3. Drzewa w najbliższej okolicy oczyszczają powietrze z toksycznych substancji, oraz pełnią rolę naturalnych bio-filtrów dla wód gruntowych. Latem dają zbawienny cień będąc jednocześnie źródłem życiodajnego tlenu. Dają schronienie ptakom, pszczołom i zwierzętom.

4. Drzewa są naturalną ochroną przeciw powodziom, stanowią naturalne zbiorniki  retencyjne magazynujące nadwyżki wody podczas opadów. Ich korzenie wiążą glebę tak, że wzmacniają ją i zapobiegają jej wymywaniu, tym samym zapobiegają ruchom masowym polegającym na destabilizacji np. skarp, nasypów i rowów melioracyjnych. Deforestacja (wycinka drzew i szaty roślinnej) skutkuje zmniejszeniem pojemności polowej wodnej o ok. 40-60% i tym samym podniesieniem się zwierciadła wód gruntowych. Obszary te stają się bardziej narażone na występowanie podtopień wodami gruntowymi . Nieprzemyślana i nieuzasadniona względami bezpieczeństwa wycinka drzew, krzewów i szaty roślinnej, powoduje iż pod wpływem działania słońca gleba bardzo wysycha i dochodzi do szybszego jej wyniszczania, przyspiesza migrację zanieczyszczeń do wód podziemnych.

5. Drzewa spełniają ważną rolę poprzez regulowanie klimatu. Utrzymują odpowiednią wilgotność powietrza i łagodzą nagłe zmiany temperatury. A przecież walczymy z globalnym ociepleniem.

6. Drzewa rosnące na terenie błoni od blisko 100 lat wpisywały się w krajobraz Lesznowoli. Zwracamy się z prośbą o objęcie pozostałej topoli przy stawie specjalistyczną opieką.    

Nasze sugestie:

Zwracamy się do Pani z uprzejmą prośbą o zinwentaryzowanie pasa zieleni przy błoniach oraz wzdłuż całej ulicy Gminnej w Lesznowoli. Posadzenie drzew i krzewów po konsultacji z architektem krajobrazu lub dendrologiem na terenie błoni, które tworzyłyby obszar zieleni wiejskiej i swego rodzaju reprezentacyjny "skwer" dla mieszkańców gminy. Objęcie konsultacjami z architektem krajobrazu ul. Gminnej w trakcie przebudowy i remontu, w celu wykonania nowych nasadzeń drzew i krzewów, tym samym podniesienie rangi i prestiżu ul. Gminnej, tak aby mogła stać się arterią reprezentacyjną odpowiedną dla rangi zlokalizowanego przy niej Urzędu Gminy. Jednocześnie wskazujemy potrzebę objęcia inwentaryzacją i pielęgnacją pozostałych drzew i nasadzeń na terenie Lesznowoli, będących miejscami ogólnodostępnymi i wykorzystywanymi przez wielu mieszkańców, jako tereny rekreacyjne m.in. obręb PGR (przy placu zabaw).