NIE - dla zwiększenia składek i podatków płaconych przez przedsiębiorców!

Prezes Rady Ministrów

Mateusz Morawiecki

 

Minister Finansów

Tadeusz Kościński

 

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Adam Abramowicz

 

Na podstawie art. 63 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014r. o petycjach, działając w interesie publicznym, składamy niniejszą Petycję. Przedmiotem Petycji jest uwzględnienie słusznego interesu osób prowadzących działalność gospodarczą, w szczególności samozatrudnionych oraz przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym.

W związku z doniesieniami medialnymi, o planach zwiększania danin publicznych  obciążających przedsiębiorców, wnosimy o przyjęcie zasady, zgodnie z którą daniny  płacone przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie ulegną zwiększeniu. Dla małego przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, zasadniczą kwestią jest łączna wysokość ciążących na nim danin publicznych. W skład tych danin wchodzi zarówno podatek dochodowy jak i składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Łączna wysokość płaconych podatków i składek bezpośrednio wpływa na wysokość Dochodu Rozporządzalnego każdego  przedsiębiorcy. Zgodnie z definicją Głównego Urzędu Statystycznego „Dochód Rozporządzalny” to suma bieżących dochodów gospodarstwa domowego z poszczególnych źródeł, pomniejszona o:

· zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych płacone przez płatnika w imieniu podatnika,

· podatki od dochodów z własności,

· podatki płacone przez osoby pracujące na własny rachunek, w tym przedstawicieli wolnych zawodów i osób użytkujących gospodarstwo indywidualne w rolnictwie, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Tym samym, jakakolwiek zmiana w wysokości obciążeń z tytułu danin publicznych, dla sektora małych przedsiębiorstw, w tym osób samozatrudnionych   skutkować  będzie zmianą wysokości Dochodu Rozporządzalnego. Niniejsza Petycja ma na celu przyjęcie zasady, zgodnie z którą, przy takiej samej wysokości dochodu i określonym sposobie opodatkowania Dochód Rozporządzalny nie ulegnie zmniejszeniu. W efekcie zwiększeniu nie powinna ulec suma podatków i składek płaconych przez osobę fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą. Uważamy, że taki warunek może zostać spełniony wyłącznie przy zachowaniu możliwości opodatkowania dochodu podatkiem liniowym. Znaczna i stale rosnąca (ponad 630 tyś.) grupa osób samozatrudnionych i małych przedsiębiorców rozlicza podatek dochodowy przy zastosowaniu 19% liniowej stawki podatku. Podatek liniowy stanowi sposób opodatkowania zapewniający przedsiębiorcom odpowiedni poziom motywacji do intensywniejszej pracy i rozwoju. Proste opodatkowanie oparte na stawce liniowej daje pewność, że niezależnie od wysokości dochodów zostaną one opodatkowane stawką 19%. Dlaczego więc przedsiębiorca podejmujący dodatkowy wysiłek, miałby zostać „ukarany” poprzez zwiększenie opodatkowania? Wyższy dochód i tak zwykle bywa przeznaczony na rozwój, zgodnie z maksymą „kto nie idzie do przodu ten się cofa”.

Obniżenie Dochodu Rozporządzalnego w grupie małych przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym oraz osób samozatrudnionych, mogłoby również doprowadzić do negatywnych konsekwencji dla tempa rozwoju gospodarczego Polski. Negatywne skutki takich zmian nie są widoczne od razu, jednak mogą być odczuwalne dla wszystkich w niedalekiej przyszłości. Dlatego zwracamy się o przyjęcie zasady, zgodnie z którą – niezależnie od struktury płaconych podatków i składek oraz wprowadzania nowych ulg podatkowych – wysokość Dochodu Rozporządzalnego osób samozatrudnionych i małych przedsiębiorców pozostanie na nie zmniejszonym poziomie. Wnosimy również o pozostawienie przedsiębiorcom swobody wyboru sposobu opodatkowania podatkiem liniowym.

Na koniec, żeby klarownie przedstawić nasze intencje, posłużmy się pewną historią. Para młodych ludzi, Julia i Jakub tworzą platformę modową. Rozwijają swój biznes, pracują bez wytchnienia. Wyróżnia ich wyjątkowy styl, kreatywne wzornictwo, perfekcyjne wykonanie, lokalna produkcja. Po wielu latach wyrzeczeń, poszukiwania źródeł finansowania i pokonywania przeciwności są na dobrej drodze do stworzenia marki globalnej. Taka historia może dziać się właśnie gdzieś w Polsce. Zwiększenie opodatkowania nie jest najlepszym sposobem na wsparcie działalności osób takich jak Julia i Jakub… Oni zresztą nie oczekują szczególnego wsparcia. Pozwólmy im nadal się rozwijać, nie nakładając na nich dodatkowych obciążeń podatkowych.  


biuro@1hourtax.pl    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam biuro@1hourtax.pl do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...