Pismo do Rektora UW w sprawie Konkursu w Zakładzie Logiki IF

Warszawa, 14 lipca 2017

 

  Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Warszawskiego Sz. P. Dr hab. prof. UW Marcin Pałys  

   

Szanowny Panie Rektorze,  

 

Pragniemy wyrazić nasze zaniepokojenie sposobem przeprowadzenia konkursu na stanowisko adiunkta w Zakładzie Logiki Instytutu Filozofii UW, ogłoszonego 30 maja 2017 roku. Równocześnie apelujemy do Pana Rektora o unieważnienie tego konkursu w związku z podejrzeniem o naruszenie przepisów statutu UW.  

Jesteśmy bardzo rozczarowani, że na Uniwersytecie Warszawskim, który szczyci się logo „HR Excellence in Research” odbywają się konkursy, których przebieg jest niezgodny z zasadami Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych (patrz www.uw.edu.pl/uw-z-logo-hrexcellence/). Dodatkowo jesteśmy zasmuceni faktem, że uczelnia, która za jeden ze swych głównych fundamentów uznaje jakość badań naukowych, akceptuje wynik konkursu całkowicie ignorujący doskonałość naukową – konkursu, w którym konkretny dorobek badawczy nawet nie został wymieniony na liście podstawowych wymogów, co wyraźnie świadczy o niedocenianiu międzynarodowej działalności naukowej.  

Okoliczności przeprowadzenia i rozstrzygnięcia konkursu, które szczegółowo opisujemy poniżej, sugerują, że konkurs był z góry rozpisany pod konkretnego kandydata, i że inni kandydaci, nawet o zdecydowanie lepszym dorobku naukowym, nie byli poważnie rozważani. Badania logiczne rozsławiły naukę polską w świecie i stały się rozpoznawalną marką Uniwersytetu Warszawskiego. Jesteśmy w związku z tym zaniepokojeni praktykami konkursowymi, które osłabiają badania logiczne na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Treść ogłoszenia o konkursie  

Listę nieprawidłowości otwiera samo sformułowanie ogłoszenia o konkursie, którego treść nie jest zgodna z następującymi zaleceniami Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników:  

Ogłoszenia w sprawie zatrudnienia powinny zawierać dokładny opis wymaganej wiedzy i kwalifikacji oraz nie być na tyle specjalistyczne, by zniechęcić odpowiednich kandydatów. Pracodawcy powinni zamieścić również opis warunków pracy oraz uprawnień, w tym opis perspektyw rozwoju zawodowego. Ponadto, należy realistycznie oszacować czas pomiędzy umieszczeniem ogłoszenia o wolnym stanowisku lub zaproszenia do zgłaszania kandydatur a ostatecznym terminem nadsyłania podań.

Tymczasem ogłoszenie konkursu na stanowisko adiunkta w Zakładzie Logiki Instytutu Filozofii UW z dnia 30 maja z terminem aplikacji do 9 czerwca 2017 zawiera szereg uchybień:

1.     Wymagania odnoszące się do zakresu specjalizacji naukowej są zbyt specjalistyczne. W szczególności od kandydata oczekuje się kompetencji w zakresie wąskiej logicznej specjalności, np. w zakresie pragmatycznych i komunikacyjnych aspektów wnioskowań przeprowadzanych w języku naturalnym, mimo prowadzonych w Zakładzie Logiki badań w wielu logicznych specjalnościach.

2.     W opisie zagadnień, którymi zajmują się pracownicy Zakładu, pominięto specjalności, w których osiągnięte zostały w ostatnich latach duże sukcesy międzynarodowe (logiki nieklasyczne, systemy dedukcyjne, teoria modeli arytmetyki, teoria prawdy). Rodzi to podejrzenie, że ogłoszenie było zredagowane tak, by konkretny preferowany kandydat, zajmujący się zagadnieniami wymienionymi w ogłoszeniu, był w uprzywilejowanej sytuacji.  

3.     Ogłoszenie nie zawiera w ogóle wymagań dotyczących dorobku naukowego. W szczególności od kandydatów nie wymaga się w ogóle publikacji ani żadnej aktywności o zasięgu międzynarodowym. Pozostaje to w jawnej sprzeczności z wytycznymi Senackiej Komisji ds. Polityki Kadrowej, która w dokumencie z dnia 5 kwietnia 2017 roku w sprawie zasad zatrudniania na stanowiskach nauczycieli akademickich w Uniwersytecie Warszawskim jako jedno z wymagań na stanowisko adiunkta wymienia:  

doświadczenie międzynarodowe (pożądany staż zagraniczny lub widoczna aktywność o zasięgu międzynarodowym , np. uczestnictwo w konferencjach międzynarodowych, publikacje w dobrych czasopismach o zasięgu światowym, udział w realizacji projektów międzynarodowych, współpraca z partnerami zagranicznymi dokumentowana wspólnymi publikacjami, itp.).  

Brak wymagań udokumentowanego (w tym międzynarodowego) dorobku naukowego jest też niezgodny z ogłoszoną strategią Uniwersytetu Warszawskiego jako uczelni badawczej (patrz www.uw.edu.pl/badania/uniwersytet-badawczy/).  

4.     Podane w ogłoszeniu wymagania nie odpowiadają stanowisku, na które konkurs został rozpisany. Konkurs ogłoszono na stanowisko naukowo-dydaktyczne (adiunkt). Tymczasem w ogłoszeniu zdecydowany nacisk kładzie się na działalność dydaktyczną, a pomija wymóg udokumentowanego dorobku naukowego, w tym międzynarodowego.  

5.     Niektóre z wymogów są nieuzasadnione merytorycznie, np. wymóg doświadczenia w pracy redakcyjnej, szczególnie że Zakład Logiki nie wydaje żadnego czasopisma. Doświadczenie redakcyjne nie wydaje się istotną cechą kandydata na stanowisko naukowo-dydaktyczne w zakresie logiki, którego podstawowym zadaniem powinno być publikowanie wyników swoich badań w międzynarodowych recenzowanych czasopismach i nauczanie logiki na różnych poziomach. Kandydat może oczywiście doświadczenie redakcyjne posiadać, ale wpisanie tego wymogu jako atutu ponownie nasuwa podejrzenia o próbę dopasowywania wymagań do kompetencji i doświadczeń konkretnego kandydata.  

6.     Osobliwe wydaje się też sformułowanie „atutem będą wysokie kompetencje w prowadzeniu tzw. zajęć usługowych”: po pierwsze, termin „zajęcia usługowe” może być niezrozumiały dla szerszego grona kandydatów spoza UW, po drugie jakie to szczególne kompetencje są niezbędne do prowadzenia właśnie zajęć usługowych i jak sprawdzić, czy kandydat je posiada? Czy jest możliwe, aby posiadała je osoba nieprowadząca wcześniej zajęć w IF UW?  

7.     Treść ogłoszenia w wersji angielskiej opublikowanego w bazie EURAXESS (euraxess.ec.europa.eu/jobs/221079) znacząco różni się od treści ogłoszenia w wersji polskiej opublikowanego na stronach UW i MNiSW. W szczególności w angielskiej wersji ogłoszenia od kandydata wymaga się, by oprócz stopnia doktora posiadał również „wyższy stopień doktora” w zakresie filozofii (“PhD and DSc degrees in philosophy”). Natomiast w polskiej wersji ogłoszenia od kandydata oczekuje się tylko stopnia doktora, przy czym nie określa w jakiej dyscyplinie. Ostatecznie dodatkowego stopnia doktora nie posiadała nawet osoba, która konkurs wygrała. Prawdopodobnie wymóg posiadania DSc znalazł się w angielskiej wersji ogłoszenia przez pomyłkę. Mógł on jednak spowodować rezygnację z udziału w konkursie pewnych osób, które uznały, że nie mogą składać dokumentów, nie spełniając jednego z warunków konkursu (który skądinąd nie był wymagany). To oznacza, że konkurs nie był otwarty.

 

Przebieg procesu rekrutacyjnego  

W zakresie procedury konkursowej Europejska Karta Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych zaleca co następuje:  

Komisje dokonujące doboru kandydatów powinny reprezentować różnorodne doświadczenia i kwalifikacje oraz wykazywać się odpowiednią równowagą płci, a także, w razie konieczności i możliwości, składać się z członków różnych branż (sektora państwowego i prywatnego) i dyscyplin, w tym z osób pochodzących z innych krajów i posiadających odpowiednie doświadczenie do oceny kandydatów. W miarę możliwości należy stosować szeroką gamę praktyk doboru kandydatów, np. ocenę zewnętrznego eksperta oraz bezpośrednie rozmowy z kandydatem. Członkowie panelu dokonującego doboru kandydatów powinni być właściwie przeszkoleni.   Przed wybraniem kandydatów należy ich poinformować o procesie rekrutacji oraz kryteriach wyboru, ilości dostępnych stanowisk oraz perspektywach rozwoju zawodowego. Po zakończeniu procesu doboru kandydatów należy również ich powiadomić o mocnych i słabych stronach ich podań.

Skład komisji rozstrzygającej konkurs w Zakładzie Logiki IF UW, brak jawnych kryteriów wyboru kandydatów oraz sam proces selekcji kandydatów są ewidentnie niezgodne z zaleceniami Europejskiej Karty Naukowca:  

1.     Nikt z członków komisji nie dysponował międzynarodowym dorobkiem naukowym w dziedzinie logiki, a tylko jeden z członków komisji zawodowo zajmuje się logiką.    

2.     Nie została zastosowana zalecana szeroka gama praktyk doboru kandydatów, np. mimo dużej liczby zgłoszeń nie odbyły się bezpośrednie rozmowy z kandydatami.  

3.     Nie poinformowano kandydatów o stosowanych kryteriach wyboru, a informacja o wynikach konkursu była zdawkowa i odmówiono podania szczegółowych informacji dotyczących oceny danego kandydata.  

4.     Ogłoszenie zostało opublikowane 10 dni przed terminem zamknięcia konkursu. To zdecydowanie zbyt krótko, by odpowiednio rozpowszechnić ogłoszenie oraz dać kandydatom odpowiedni czas na przygotowanie zgłoszenia.    

 

Formalne uchybienia w rozstrzygnięciu konkursu  

Zgodnie z Uchwałą nr 131 Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 24 maja do Statutu UW wprowadzono istotne zmiany dotyczące przeprowadzania konkursu na stanowisko nauczyciela akademickiego, w tym wymóg, by w składzie komisji konkursowej co najmniej 20% stanowiły osoby spoza wydziału. Przepisy wprowadzające tę zmianę zaczęły obowiązywać od 25 maja 2017 roku.

Wprawdzie na polskim ogłoszeniu o konkursie na stanowisko adiunkta w Zakładzie Logiki błędnie podano datę 24 maja, to samo ogłoszenie zostało faktycznie opublikowane dopiero 30 maja 2017 roku w wersji polskiej na stronach MNiSW i stronach UW oraz w wersji angielskiej na stronach Euraxess. A zatem do konkursu powinny stosować́ się̨ nowe przepisy w sprawie przeprowadzania konkursu na stanowisko nauczyciela akademickiego. Nie zastosowano się̨ jednak do nowych przepisów, a konkurs został rozstrzygnięty bez udziału w komisji konkursowej osób spoza wydziału.    

 

W związku z opisanymi powyżej nieprawidłowościami apelujemy do Pana Rektora o unieważnienie konkursu. Ufamy, że tylko taka decyzja ma szansę pomóc w przywróceniu publicznego zaufania w przejrzystość i merytoryczność procedur, którymi powinien kierować się Uniwersytet Warszawski.  

 

Z wyrazami szacunku,  

prof dr hab. Mikołaj Bojańczyk (MIMUW)

dr hab. Adam Chuderski (IF UJ)

dr Marek Czarnecki

dr Nina Gierasimczuk (Duński Uniwersytet Techniczny)

dr Hanna Hałaburda (Bank of Canada)

dr Bartosz Kaluziński (UAM)

dr hab. Katarzyna Kijania-Placek (IF UJ)

dr Joanna Klimczyk (IFiS PAN)

dr Michał Klincewicz (IF UJ)

dr hab. Leszek Kołodziejczyk (MIMUW)

dr Karolina Krzyżanowska (Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium)

dr Katarzyna Kuś (IF UW)

dr hab. Maciej Malicki (SGH)

prof dr hab. Tomasz Placek (IF UJ, prezes Polskiego Towarzystwa Logiki i  Filozofii Nauki)

dr Krzysztof Posłajko (IF UJ)

dr Marta Sznajder (Instytut Filozofii, Czeska Akademia Nauk)

dr Jakub Szymanik (Uniwersytet w Amsterdamie)

dr Barbara Tomaszewicz (Uniwersytet w Kolonii)

dr hab. Rafał Urbaniak (Uniwersytet w Gandawie oraz UG)

dr Leszek Wroński (IF UJ)

dr hab. Marcin Zajenkowski (Wydział Psychologii, UW)

dr Konrad Zdanowski (UKSW)  

 

Do wiadomości:

prof. dr hab. Andrzej Tarlecki - Prorektor ds. kadrowych i polityki finansowej

dr hab. Maciej Duszczyk - Prorektor ds. naukowych

dr hab. prof. UW Mieszko Tałasiewicz - Dziekan WFiS UW

dr hab. Jakub Kloc-Konkołowicz – Dyrektor IF UW

dr hab. Joanna Golińska-Pilarek – z-ca dyrektora ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą IF UW

dr hab. prof. UW Anna Wójtowicz - Kierownik Zakładu Logiki IF UW Rada Wydziału WFiS UW Komisja Konkursowa IF UW Obywatele Nauki