Pokojowa Nagroda Nobla dla Poznańskiego Zoo

Założyciel Czerwonego Krzyża. Założyciel czasopisma Die Friedens-Warte (ang. Journal of International Peace and Organization).  Założyciel Ligi Narodów . Twórca paszportu nansenowskiego dla uchodźców. Twórca ruchu ekumenicznego. Pacyfista i dziennikarz, więzień obozów koncentracyjnych. Założyciel szpitala w Lambaréné w Gabonie. Działający na rzecz rozbrojenia i prowadzący kampanię przeciwko próbom jądrowym . Współzałożyciel Amnesty International .  Lider związku zawodowego „Solidarność” . Pracujacy na rzecz sprawiedliwości społecznej i pojednania etniczno-kulturowego opartego na poszanowaniu praw ludności tubylczej. Pracujący na rzecz osiągnięcia pokoju i międzynarodowej współpracy, w szczególności za podjęcie decydującej inicjatywy, by rozwiązać konflikt na granicy z sąsiadującą Erytreą.

Do 2019 roku 100 osób, organizacji, idei odebrało Pokojową Nagrodę Nobla. Nie ma wśród ważniejszych, lepszych, bardziej zasłużonych. Jest wspólny mianownik. Działanie na rzecz dobrostanu naszej planety i jej mieszkańców. Jest bezinteresowny impuls, by przeciwstawić sie zagrożeniom i cierpieniu. Jest praca nad zmianą. Jest obrona słabych, chorych i cierpiących. Laureaci Pokojowej nagrody Nobla czynią naszą rzeczywistość bezpieczniejszą, wypracowują sprawiedliwość i ratują zagrożonych. Bronią i dają nadzieję.

Pragniemy, by do grona laureatów dołączyło Poznańskie Zoo. 26 października 2019 na granicy Polski i Białorusi zatrzymany został transportów 10 tygrysów, które docelowo miały znaleźć sie w  Dagestanie w Rosji. Tygrysy były upakowane w skrzynie tak, że nie mogły się ruszyć. Leżały we własnych odchodach, w zimnie, obklejone ekskrementami, bez jedzenia i picia. Umierały. Jeden tygrys padł. Pracownicy Poznańskiego Zoo bez wahania ruszyli na pomoc. Słowo pomoc jest niewystarczające, by opisać przebieg ratowania zwierząt, przywracania ich do życia.

W dniu 3 grudnia tygrysy w dobrej formie dotarły do azylu w Hiszpani. Zakończyła się akcja ratunkowa. Jednak zostanie z nami na zawsze poczucie, że ludzie bywają źli, ale na szczęście bywają też dobrzy, którzy są wizytówką człowieczeństwa.

Poznańskie zoo to miejsce, gdzie  przyjmowane były wcześniej cyrkowe niedźwiedzie i zwierzęta z pseudohodowli, m.in. lwy, tygrysy, małpy. By nagłaśniać cierpienie zwierząt,  w zoo można zobaczyć m.in. ocelota pozbawionego dwóch łap. To tu trafił także mały niedźwiadek odnaleziony w Bieszczadach. Cisna wychowywała się w Poznaniu w towarzystwie psa. Dziś jest jedną z największych atrakcji zoo. Zoo prowadzi głośne akcje edukacyjne, które zwracają uwagę na nieodpowiedzialne zachowania rodziców w czasie wizyt w zoo.  

Najwyższe uznanie dla wysiłku i zaangażowania sie Poznańskiego Zoo oraz wiara, że Pokój to wspólne na naszej planecie działanie w obronie istnień zagrożonych sprawiają, że dołożymy wszelkich starań, by Poznańskie Zoo zostało wyróżnione Pokojową Nagrodą Nobla. Empatia, bezinteresowność w obronie cierpiących wpisuje sie w charakterystykę nagrody.

Podpisana petycja zostanie skierowana do osób, organów, które mogą wnioskować o  wpisanie Poznańskiego Zoo na listę kandydatów do pokojowej Nagrody Nobla.

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Jolanta Witaszek do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.








Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...