Prosimy o utworzenie corocznego funduszu rowerowego

Niniejszym zwracamy się z wnioskiem o zabezpieczenie środków na utworzenie corocznego funduszu rowerowego. 

Jako coraz liczniejsze środowisko osób korzystających z roweru jako codziennego środka transportu uważamy, że w obecnej sytuacji bardzo pożądane jest uworzenie tzw. funduszu rowerowego, czyli corocznej puli pieniężnej przeznaczonej tylko i wyłącznie na poprawę istniejącej infrastruktury rowerowej. Potrzeba ta wynika z faktu, że większość z wybudowanej w poprzednich latach infrastruktury rowerowej zawiera szereg mankamentów, które sprawiają, że jazda rowerem jest niekomfortowa, a czasami wręcz niebezpieczna. Infrastruktura ta nie jest poprawiana - miasto skupia się na tworzeniu nowej infrastruktury, co jest oczywiście bardzo korzystne, lecz niestety niewystarczające. Również w ramach przewidzianych na następne lata środków z tzw. ZIT-ów przewidziana jest raczej budowa nowej infrastruktury.

Wzorem innych miast funduszem rowerowym zarządzałby oficer rowerowy w porozumieniu ze środowiskiem rowerowym. Powołanie funduszu jeszcze bardziej zintergrowałoby środowisko rowerowe oraz pokazało mieszkańcom, że mają realny wpływ na swoje otoczenie.

Jako przykładowe działania finansowane z funduszu rowerowego wymienilibyśmy:

- obniżanie wystających krawężników,

- poprawa organizacji ruchu, w tym malowanie przejazdów rowerowych w miejscach, gdzie ich brakuje,

- wykonywania bezpiecznych, wyniesionych przejazdów w miejscach szczególnie niebezpiecznych,

- przebudowa infrastruktury rowerowej w tzw. czarnych punktach, czyli w miejscach szczególnie niebezpiecznych,

- montaż stojaków rowerowych i podpórek pod nogi i inne.

Prosimy o zabezpieczanie w budżetach miasta począwszy od roku 2016 środków na fundusz rowerowy. Mając na uwadze obecne ceny robót budowlanych proponujemy, aby wielkość funduszu wynosiła 200 000 zł rocznie.