Protest Myśleniczan wobec planowanych zmian wystroju kwatery żołnierzy ukraińskich z 1945 r. na cmentarzu komunalnym w Myślenicach

aa1.JPG

 

„ SZANUJ. . .”  

Protest  Myśleniczan wobec planowanych zmian wystroju kwatery  żołnierzy ukraińskich z 1945 r. na cmentarzu komunalnym w Myślenicach    

Od wieków ludzkość – każdy człowiek – za jedną z najważniejszych swoich powinności przyjmuje oddanie czci zmarłym – tak swoim najbliższym – jak i tym, którzy walczyli  i  polegli w obronie wartości - niepodległości, wolności i miru domowego. Od wieków ludzkość czci pamięć wszystkich poległych żołnierzy.

Stara kobieta, prawie dziewięćdziesięcioletnia Ukrainka– po kilkudziesięciu latach poszukiwań odnalazła  grób swojego syna w Myślenicach . Obraz milczącej matki – obejmującej i całującej pomnik nagrobkowy w kwaterze poległych na myślenickim cmentarzu komunalnym zapadł na lata w naszej pamięci -  jako gest  będący metaforą losu wielu matek.

W kwaterze grobów pochowano 194  młodych  żołnierzy z IV frontu ukraińskiego 38 armii ogólnowojskowej dowodzonej przez generała pułkownika Kiriłła Moskalenkę . Kwaterę zwieńcza pomnik nagrobkowy w formie bramy. W niej umieszczono tablicę  z czarnego marmuru z białą gwiazdą (podkreślamy: z BIAŁĄ) i napisem : „ZA NASZĄ I WASZĄ WOLNOŚĆ 1945” . Drugą tablicę ufundowało w 1985 r.  społeczeństwo Myślenic z okazji 40 rocznicy wyzwolenia miasta. Renowację piaskowca pomnika nagrobkowego finansowali także Ukraińcy.

Przez 77 lat, do dzisiaj,czcimy pamięć o nich. Wyzwalali nasze miasto. Polegli w jego obronie. Przez 76 lat czyniły tak także wszystkie kolejne władze. Znamienne, że obecny burmistrz  robił to czterokrotnie podczas swojej kadencji w latach 2018 – 2021.  Na polecenie burmistrzów wydział mienia UMiG porządkował i w naszym imieniu zdobił kwatery chryzantemami. W tym roku po raz pierwszy burmistrz  nie zlecił wykonania tych prac. Budzi zdziwienie fakt odstąpienia od dotychczasowych zachowań , które są naszą lokalną tradycją. Zupełnie nieuzasadnionym wydaje się decyzja o planowanej   zmianie tablic znajdujących się na bramie nagrobkowej kwater.  Nie ma nasze zgody  się  na próby rewizji historii. 194 młodych ludzi straciło tu życie. W świetle tych faktów wszelka manipulalcja historią  dyktowana wyraźnym celem politycznym staje się czynem niegodnym. Historia  jest czasem zamkniętym – przeszłym, dokonanym.

My, Myśleniczanie nie dajemy swojej zgody na łamanie dotychczasowej tradycji – co za tym idzie zmianom wystroju cmentarza.   

Chcemy szacunku dla grobów poległych – wyzwalających Myślenice.

Chcemy szacunku dla historii naszego miasta.

PAMIĘTAMY - - paląc znicze – przynosząc chryzantemy - milcząc w zadumie.

Tak, jak życzymy sobie wszyscy aby szanowano nasze polskie groby - gdziekolwiek na świecie  się znajdują -  i aby nikt nie niszczył dowodów naszej pamięci – powinniśmy chcieć  szanować na naszej ziemi groby poległych z innych stron, bez względu na ich narodowość i religię.  

Panie Wojewodo : prosimy o uprzejmą interwencję w tej sprawie. Liczymy, że podziela Pan nasze myślenie.   NIKT I NIGDZIE NIE POWINIEN  „GRAĆ GROBAMI” nikt i nigdzie – szczególnie w tak boleśnie doświadczonej Polsce    

My, Myśleniczanie zachowywaliśmy przyzwoitość przez przez 77 lat . Proszę spowodować, abyśmy mogli tacy pozostać.  

Kwestia Każdej i Każdego przyzwoitego człowieka.

----------

 

Do wiadomości:

1.) Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dr. inż.arch. Piotr Turkiewicz

2.) Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice - Jarosław Szlachetka  

 aaa8.jpg

aaaa5.jpg


Janina Dybizbańska, Jerzy Fedirko, Stanisław Sukta, Łukasz Płatek    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Janina Dybizbańska, Jerzy Fedirko, Stanisław Sukta, Łukasz Płatek do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...