List otwarty w sprawie poparcia dla Wydawnictwa Marek Derewiecki

Komentarze

#3

Jestem emerytowanym profesorem zwyczajnym Instytutu Filologii Klasycznej KUL i czynnym członkiem I Wydziału Filologicznego PAU w Krakowie. W mojej pracy dydaktycznej i naukowej w ostatnim ćwierćwieczu niezwykle często korzystałem z bardzo profesjonalnie wydawanych w Wydawnictwie Derewiecki serii publikacji filozoficznych m.in."Ad Fontes". W całej rozciągłości akceptuję zawarte w liście otwartym treści i mam nadzieję, że niewpisanie tego tak zasłużonego dla polskiej humanistyki Wydawnictwa było tylko przeoczeniem, które zostanie szybko naprawione.

(Lublin, 2019-02-01)

#6

Od lat współpracuję z Wydawnictwem Marek Derewiecki i nie mam wątpliwości co do etyczności, rzetelności i wysokiego poziomu prac naukowych wydawanych u Marka Derewieckiego.

(Gdańsk, 2019-02-02)

#9

Jestem profesorem filozofii w IFiS PAN - nie wyobrażam sobie mojej biblioteki bez klasycznych rozpraw publikowanych w Wydawnictwie Marek Derewiecki. Dzięki nim polski czytelnik - nie tylko oczywiście profesjonalista - ma dostęp do pomników myśli humanistycznej. Podejrzewam, że każdy szanujący się, inteligentny i wykształcony człowiek ma na półce książki w charakterystycznej granatowej okładce.

(Gdańsk, 2019-02-02)

#15

Uważam, że Wydawnictwo Marek Derewiecki zdecydowanie zasługuje na znalezienie się na liście MNiSW, nie tylko przez wzgląd na niezwykłą dbałość i perfekcjonizm z jakimi wydawane są przez Wydawnictwo ponadczasowe dzieła wielkich klasyków i jedną z najwyższych jakości oferowanych na polskim rynku wydawniczym, ale również ponadprzeciętny wkład Wydawnictwa w rozwój polskiej kultury i nauki, w udostępnianie najwyższej jakości materiałów kolejnym pokoleniom studentów, wykładowcom i naukowcom, cenionym w Polsce i na świecie. Ponadto nie należy zapominać o wsparciu Wydawnictwa dla środowisk chrześcijańskich, o nieprzeciętnym wpływie na rozwój polskiej humanistyki oraz kształtowanie polskich elit intelektualnych. Uważam, że decyzja o pominięciu Wydawnictwa jest nie tylko niesłuszna, ale także nieuzasadniona, a brak zmiany w tej kwestii może przynieść katastrofalne skutki dla polskiej nauki i kultury.

(Kraków, 2019-02-02)

#24

Podpisuje, ponieważ uważam ze wydawnictwo zostało potraktowane niesprawiedliwie.

(Kęty, 2019-02-02)

#30

Jestem profesorem filozofii na UMK. W wydawnictwie pana Marka Derewieckiego wydałem przekłady dwu dzieł Sekstusa Empiryka, Gadamera i Plessnera. Wszystkie te prace to klasyka myśli filozoficznej - prace, bez których trudno wyobrazić sobie cywilizowany świat, prace o fundamentalnym znaczeniu dla tradycji narodowej. Nie rozumiem, skąd przybyli Autorzy obecnej listy - czy z innej planety, czy z innego świata - ale wiem, że z pewnością nie mają pojęcia o tradycji filozoficznej. Jestem przekonany, że Wydawnictwo Marek Derewiecki jest od dekady numerem 1 wśród polskich wydawnictw w zakresie publikacji prac filozoficznych. Gorąco popieram petycję i nie wyobrażam sobie, żeby miało znaleźć się poza listą ministerialną wydawnictw punktowanych!

(Toruń, 2019-02-02)

#32

Najbardziej obecnie zasłużone wydawnictwo humanistyczne, wydające najważniejsze dzieła klasyków myśli europejskiej oraz najnowszą literaturę przedmiotu. Książki Wydawnictwa Marek Derewiecki ma z pewnością u siebie na półce każdy czytelnik zainteresowany - czy to profesjonalnie, czy amatorsko - filozofią i szeroko pojmowaną humanistyką. Nieumieszczenie Wydawnictwa Marek
Derewiecki na ministerialnej liście najlepszych czasopism jest z pewnością przeoczeniem, które jak najszybciej trzeba naprawić.

(Toruń, 2019-02-02)

#50

Kocham filozofię

(Warszawa, 2019-02-02)

#64

Bardzo cenię Wydawnictwo Marek Derewiecki!

(Gdańsk, 2019-02-03)

#67

Wydawnictwo ma w swojej ofercie wiele dzieł wybitnych z różnych dziedzin humanistyki. Prócz dzieł filozoficznych, o których pisano, warto także zauważyć serię poświęconą historii, która przybliża ważne dzieła nuaki światowej.

(Poznań, 2019-02-03)

#81

Nie godzi się pomijać Wydawnictwa Marek Derewiecki na wykazie wydawnictw. Jest to pominiecie groźne, bo zadające cios rozwojowi nauk humanistycznych w Polsce. Mam nadzieję, że ta niegodziwość zostanie szybko usunięta poprzez skorygowanie listy.

(Wrocław, 2019-02-04)

#88

Zajmuję się naukowo filozofią religii. Wydawnictwo Marek Derewiecki wydało wiele tekstów fundamentalnych dla tej dziedziny filozofii. Co więcej - wyróżnia się na polskim rynku wydawniczym wysokim poziomem naukowego i edytorskiego opracowania publikowanych dzieł.

(Kraków, 2019-02-04)

#96

Społeczeństwo w Polsce potrzebuje nade wszystko edukacji humanistycznej, jesteśmy narodem w szerokim tego słowa pojeciu mało humanistycznym.

(Głogów, 2019-02-04)

#105

temu wydawnictwu się należy

(Warszawa, 2019-02-05)

#107

Wydawnictwo publikuje dzieła klasyczne i wartościowe, których rozpowszechnianie powinno pozostawać w interesie publicznym.

(Warszawa, 2019-02-06)

#115

Nie lubię fideizmu

(Warszawa, 2019-02-21)

#116

Niewielu wydawnictwom całe pokolenia studentów filozofii zawdzięczają tak wiele, jak wydawnictwu Marka Derewieckiego, zatem powinno być ono, wg mnie, dotowane przez MNiSW.

(Szczecin, 2019-03-28)