PROTEST wobec planów budowy kopalni cynku i ołowiu w powiecie zawierciańskim

Komentarze

#204

Kopalnia zniszczy środowisko, odpływ wód gruntowych, powietrze. Niekorzystne skutki dla turystyki - jesteśmy na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej w okolicy Parki Krajobrazowe

Marta Szafruga (ROKITNO SZLACHECKIE, 2019-05-07)

#218

Nasza okolica i stan środowiska straci na tym przedsięwzięciu nie zyskując w zamian nic.

Małgorzata Więckowska (Szyce , 2019-05-08)

#235

Nie dla kopalni cynku i ołowiu ‼️

Monika Koniec (Ogrodzieniec, 2019-05-08)

#240

Nie znam kopalni przyjaznej środowisku jak zapewnia inwestor.

Andrzej Wyrodek (Łazy, 2019-05-08)

#245

Degradacja środowiska !!!

Dariusz Wnuk (Zawiercie, 2019-05-08)

#247

Moja Rodzina mieszka obok lasu w ktorym planowane sa inwestycje zwiazane z kopalnia. Co stanie sie z nasza okolica jest bliskie mojemu sercu.

Agnieszka Garbacz (London, 2019-05-09)

#249

W przyszłości chciałbym żyć w miejscu gdzie się urodziłem oraz gdzie życie, zdrowie moje i moich najbliższych będzie dnie naruszone przez takową kopalnie.

Paweł Korczyński (Ciągowice, 2019-05-09)

#252

Wychowałam się w gminie Łazy i nadal mam tam po Mamie działkę i dom, gdzie przebywam obecnie każdą wolną chwilę. Tam czuję się wspaniale! Mam nadzieję, że skorzystają z tego jeszcze moje dzieci i wnuki!

Teresa Nowak (Katowice, 2019-05-09)

#253

Jestem mieszkanką tego kraju i nie godzę się na taką ingerencję w nasze środowisko. Nasz kraj nasza Polska. Chcemy żyć w czystym i nie zanieczyszczonym państwie.

Elżbieta Matyjasek (Warszawa, 2019-05-09)

#255

Podpisuje, ponieważ są to moje rodzinne strony, piękne krajobrazy, które mogą zostać w dużym stopniu zniszczone, a zyski wyprowadzone za granicę

Jerzy Wdowik (Chorzów, 2019-05-10)

#256

Podpisuję ponieważ jestem przeciw zniszczeniu środowiska naturalnego.

Tomasz Wnuk (Chruszczobród, 2019-05-10)

#257

To zaszkodzi ludziom i środowisku!!!!!!!!

Monika Bieniek (Bielsko-Biała, 2019-05-10)

#262

Przyroda już i tak zostala mocno zdewastowana przez chciwych ludzi. Trzeba zatrzymać tych którzy niszczą środowisko naturalne z chęci zysków!

Elżbieta Głowienka (Ząbki, 2019-05-12)

#263

Nie zgadzam się na budowę kopalni

Edyta Tokarska (Łazy, 2019-05-12)

#265

Może i do kasy gmin wpłyną pieniądze w związku z tą inwestycją jednak w żadnym stopniu nie poprawi warunków życia mieszkańców. Nie zmniejszy to zbytnio bezrobocia w gminach a za to wzmoży ruch dużych samochodów ciężarowych nie wspominając już o negatywnych zmianach w środowisku i zdrowiu.

Mateusz Kubera (Łazy, 2019-05-12)

#266

Ponieważ kopalnia w późniejszym czasie pokaże jakie zniszczenia poczyni... Podobnie będzie z technologią 5 G- telefonów nie było i ludzie byli inni! A teraz buce siedzą w domu i paluszkiem po wyświetlaczu lataja:/

Artur Jastrzębski (Łazy, 2019-05-13)

#267

Nie wyrażam zgody na degradację środowiska. Uważam moje miasto za jedno z najpiękniejszych na Śląsku i dołożę wszelkich starań żeby takim pozostało . Kocham Zawiercie

Anna Orzechowska (Zawiercie , 2019-05-13)

#270

Nie zgadzam się na niszczcenie naszego zdrowia, środowiska, infrastrktury, gospodarki w imię partykularnych interersów kanadyjskiej firmy, która chce zrobić interes przekreślając nasze dokonania

Teresa Es (Zawiercie, 2019-05-16)

#275

Nie chcę żyć w tragicznie zanieczyszczonym,toksycznym i brzydkim środowisku.

Agnieszka Góralczyk Nguyen Huu (Poręba, 2019-05-20)

#280

Nie wyrażam zgody na budowę kopalni cynku i ołowiu w okolicy Zawiercie gdyż jako mieszkaniem Zawiercia obawiam się o swoje zdrowie i zniszczenie ekologiczne rejonu

Jarosław Dyrdon (Zawiercie, 2019-05-20)

#285

Nie ma zgody na kopalnię

Paweł Michalski (Zawiercie , 2019-05-22)

#292

Udowodniono już na całym świecie, iż budowa kopalni i eksploatacja złóż cynku i ołowiu wiąże się z silną emisją także bardzo toksycznych związków metalu ciężkiego KADMU (Cd). Kadm pod względem chemicznym jest podobny do cynku ale w przeciwieństwie do niego nie jest pierwiastkiem biologicznie potrzebnym. Należy on do pierwiastków o bardzo wysokim stopniu potencjalnego zagrożenia dla żywych organizmów. W glebach nie uprawionych i nie narażonych na zanieczyszczenia kadmem zawartość jego jest ściśle związana z rodzajem skały macierzystej i na ogół wykazuje koncentrację w powierzchniowych poziomach. W glebach rejonów przemysłowych, szczególnie w sąsiedztwie hut metali nieżelaznych i kopalń następuje jego nagromadzenie.
Kadm wprowadzony do gleby jest na ogół łatwo rozpuszczalny zwłaszcza w środowisku kwaśnym i może być wyługowany z gleb znacznie szybciej od innych metali ciężkich. Minerały ilaste odgrywają istotną rolę w sorbowaniu kadmu. Pomimo łatwej rozpuszczalności kadm nie występuje w roztworach gleb nieskażonych. Pojawia się natomiast w glebach rejonów przemysłowych. Bez względu na odczyn gleby kadm jest bardzo łatwo pobierany przez rośliny i ma
bardzo toksyczne oddziaływanie na nie. Szczególnie intensywnie zachodzi biologiczna akumulacja kadmu w roślinności wodnej. Również kadm związany w osadach dennych łatwo przedostaje się do łańcucha pokarmowego ze względu na jego dużą rozpuszczalność i przyswajalność zarówno przez rośliny niższe jak i wyższe. Organizmy zwierzęce i człowiek korzystają z roślin w łańcuchu pokarmowym. Głównym źródłem pobierania metali przez ustrój człowieka jest żywność. Rozległe badania toksyczności metali wykazały, że związki berylu, kadmu, cynku, niklu, kobaltu wywołują raka u zwierząt doświadczalnych. Zawartość kadmu w żywności wpływa na stężenie tego pierwiastka w mleku i we krwi. Kadm wpływa on na wzrost wydalania z moczem białek co wiąże się zarówno udziałem kadmu w metabolizmie tych związków jak i uszkodzeniem układu wydalniczego. Udowodniono licznymi badaniami naukowymi, iż KADM (Cd) wpływa on na wzrost wydalania z moczem białek co wiąże się zarówno udziałem kadmu w metabolizmie tych związków jak i uszkodzeniem układu wydalniczego. Kadm poza tym ogranicza zdolność reprodukcji. Kadm jest pierwiastkiem podlegającym stałej akumulacji w organizmach zwierzęcych i dlatego nawet w środowisku o słabym stężeniu zachodzą po pewnym okresie chroniczne schorzenia, trudne do zdiagnozowania ze względu na brak typowych objawów. Ostre zatrucie spowodowane jednorazową wysoką dawką metalu występuje rzadko. Często pojawiają się schorzenia spowodowane długotrwałym jego oddziaływaniem na organizmu. Rozpoznano już różne skutki zatruć przewlekłych a mianowicie:
- uszkodzenie nerek
- uszkodzenie wątroby
- uszkodzenie jelit
- niedokrwistość
- chorobę nadciśnieniową
- zmiany w układzie krążenia
- odwapnienia kości
- powikłania ciąży
Najpoważniejsze skażenie kadmem, często o charakterze lokalnym (w zasięgu do 40km) związane są z przemysłem metali nieżelaznych a zwłaszcza cynku, ołowiu i miedzi. Badania z okręgu huty cynku w stanie Motana w USA wykazały, ze w okresie jej działalności dostało się do gleby 260 t kadmu w zasięgu do 16 km wokół emitora. Udział procesu spalania węgli w zanieczyszczeniu środowiska kadmem wynosi w rejonach miejskich zaledwie 10%. Stopień skażenia kadmem przez pyły emitowane z elektrociepłowni jest bezpośrednio związany z jego zawartością w węglach. Potencjalne zagrożenie środowiska przyrodniczego kadmem jest duże, gdyż podlega on zarówno antropogenicznej koncentracji jak i wyjątkowo łatwej bioakumulacji, w wyniku czego istnieje możliwość włączania go do łańcucha pokarmowego. Ponieważ metal ten przejawia taki wysoki stopień toksyczności dla organizmów żywych, nie powinien on (KADM Cd) dopuszczony jako kolejny czynnik zanieczyszczenia środowiska a zwłaszcza produktów żywnościowych. A tak się może z dużym prawdopodobieństwem stać po wybudowaniu tej kopalni w naszym zawierciańskim regionie. Wówczas zamiast "Bramy na Złotą Jurę", będziemy mieć "Bramę do Piekła na Ziemi". Dlatego zdecydowany sprzeciw dla tej kop[alni!!!!
Informacje o kadmie załączono na podstawie: Występowanie i szkodliwość kadmu
http://www.profesor.pl/mat/na9/na9_i_miastowska_060204_1.php

Aleksander Adamkiewicz (Zawiercie, 2019-05-24)

#295

Nie akceptuje wpływu jakie budowa kopalni będzie miała na degradacji środowiska naturalnego

Ewa Słodczyk (Myslowixd, 2019-05-24)

#303

Uważam , że już wystarczająco zaśmiecany środowisko i szkoda niszczyc taki piekny teren

Magda Wolf (Katowice, 2019-05-24)

#308

Kocham Jurę taka jaka jest czysta zielona z naturalnymi potokami i jeziorkami

Paweł Pelan (Rudniki, 2019-05-25)

#310

Powstanie kopalni bezpowrotnie zmieni teren jury, zmieni warunki życia moje i mojej rodziny . Bezpowrotnie stracimy piękno tutejszego krajobrazu. Nie możemy pozwolić na dewastację tak pięknych terenów i miejsca życia tylu mieszkańców.

Magdalena Przygoda (Zawiercie, 2019-05-25)

#312

Pochodzę z Jury Krakowsko-Czestochowskiej. Nie można dopuścić do Jej zniszczenia

Joanna Tlatlik (Orzesze, 2019-05-25)

#327

Nie zgadzam się na budowę kopalni rud cynku i ołowiu w Zawierciu.

Bożena Pniak-Buła (Zawiercie , 2019-06-03)

#328

Nie zgadzam się na budowę kopalni ze względu na ogromne prawdopodobieństwo wystąpienia nieodwracalnych zmian w naszym środowisku oraz braku realnych korzyści związanych z tym przedsięwzięciem dla mieszkańców okolicy, w której mieszkam.

Magdalena Juda (Zawiercie, 2019-06-07)

#340

Chce razem z Rodziną mieszkać i wypoczywać w czystym miejscu. Chcę także oddychać powietrzem w którym nie unoszą się cząsteczki cynku i ołowiu.

Marek Krzywkowski (Łazy, 2019-06-18)

#344

Nie chce wdychać ciężkich metali oraz spowoduje to zniszczenie środowiska naturalnego, a zwłaszcza, że miejsce to jest na jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Paweł Korczak (Łazy, 2019-06-19)

#345

Ponieważ nie zgadzam się na zmienienie Jury krakowsko częstochowskiej w obszar przemysłowy. Składowisko odpadów powydobywczych zanieczyszczonych metalami ciężkimi negatywnie wpłynie nie tylko na jakość powietrza na naszym terenie ale także zanieczyści wody gruntowe w naszym otoczeniu.

Karol Baran (Łazy, 2019-06-19)

#351

Jestem wspinaczem i nie chce zniszczenia Jurki

jakub płachta (łąck, 2019-06-20)

#354

Podpisuję ponieważ zdrowie jest dla mnie bezcenne.

Bogumiła Mikołajczyk (Łazy, 2019-06-20)

#359

Podpisuję, ponieważ nie chcę, żeby powstała kopalnia cynku i ołowiu

Kinga Biegun (Łazy, 2019-06-22)

#360

Podpisuję, ponieważ nie chcę kopalni cynku i ołowiu

Sylwia Biegun (Łazy, 2019-06-22)

#363

Podpisuję ponieważ nie chcę degradacji środowiska, w którym mieszkam wraz z Rodziną.

Zbigniew Boroń (Kuźnica Masłońska, 2019-06-22)

#370

„NIE” dla kopalni cynku i ołowiu, w NASZEJ GMINIE I POWIECIE ZAWIERCIAŃSKIM

Mariusz Dunak (Łazy, 2019-06-23)

#371

NIE
dla kopalni cynku i ołowiu
na terenie naszej pięknej jury
Nie chcę degradacji srodowiska

Jolanta Dunak (Łazy, 2019-06-23)

#372

Zamieszkuje tereny gdzie kopalnia ma powstac, pomimo wszystko uwazam ze utrudni ona zycie mieszkanca a w skrajnych przypdkach doprowadzi do wyludnienia mojego rodzinnego miasta na co zgody wyrazic nie moge.

Karolina Giełda (Rokitno Szlacheckie, 2019-06-23)

#386

tal ołów arsen kadm gal to wniknie w nas i nasze dzieci

Małgorzata Zdrada (Łazy, 2019-06-24)

#395

Chcę być zdrowy i pić dobrą wodę.

Tomasz Jastrzębski (Łazy, 2019-06-25)

#396

Podpisuje ponieważ nie chce aby powstała kopalnia

Aga Rusek (Zawiercie, 2019-06-25)

#399

Nie chce kopalni w moim miejscu zamieszkania.

Małgorzata Mizgała (Zawiercie, 2019-06-25)



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...