Petycja w obronie tożsamości pedagogiki specjalnej w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W obronie idei Universitas

Komentarze

#401

Decyzja Rektora UP godzi w podmiotowość pracowników Uczelni, podważa ich dotychczasowy wkład w rozwój pedagogiki specjalnej, stanowi przykład władzy autorytarnej.!

Beata Cytowska (Wrocław, 2022-02-19)

#406

Jestem pełna uznania i szacunku dla Sygnatariuszy listu otwartego, w którym wyrazili swój sprzeciw wobec decyzji Władz Uniwersytetu Pedagogicznego o likwidacji Instytutu Pedagogiki Specjalnej w obecnej jego strukturze, w szczególności zaś sposobu ich realizacji. Nie mogłam złożyć pod treścią tego listu swojego podpisu, gdyż nie byłam pracownikiem Instytutu Pedagogiki Specjalnej, ale jako adiunkt, a później profesor i kierownik Katedry Psychologii ściśle współpracowałam z Panią doc. dr hab. Jadwigą Baran i jej Zespołem. Krakowska szkoła pedagogiki specjalnej mogła tak prężnie rozwijać się, gdyż jej Mistrzowie podejmując działania naukowe i dydaktyczne respektowali te wartości, które tworzą autorytet nauki: prawdę, odpowiedzialność, rzetelność, samodzielność, uczciwość, godność i wolność. Stawała się ona rozpoznawalna w kraju i zagranicą (Kanada, Austria,, Szwajcaria,, Niemcy, USA, Słowacja). Zyskała swoją tożsamość , która wyraźnie wzmocniła pozycję pedagogiki w Uniwersytecie Pedagogicznym. Biurokratyczno-technokratyczne i bezrefleksyjne decyzje Władz Uniwersytetu Pedagogicznego ten ustawiczny rozwój krakowskiej pedagogiki specjalnej unicestwiły. Zaproponowane zmiany reorganizacyjne cechuje przypadkowość, a niekiedy bezsens. Czyż włączenie przedstawicieli pedagogiki osób z niepełnosprawnością intelektualną do Katedry Pedagogiki Resocjalizacyjnej i Penitencjarystyki nie stanowi stygmatyzacji dla nich samych i tych, którym niosą pomoc, można bowiem założyć, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są permanentnie zagrożone przestępczością i wymagają resocjalizacji. Można znaleźć teorie uzasadniające takie posunięcie. Sic! Dokąd zmierzasz Uniwersytecie Pedagogiczny?

Władysława Pilecka (Kraków, 2022-02-19)

#410

Aktualne przepisy dają rektorom uczelni wielką władzę. Możliwość użycia tej władzy w sposób zagrażający rozwojowi pedagogiki specjalnej jako subdyscypliny pedagogiki oraz zagrażający karierom naukowym identyfikujących się z nią pracowników mocno mnie niepokoi. Solidaryzuję się z Kolegami i Koleżankami z Krakowa.

Piotr Kwiatkowski (Wrocław, 2022-02-20)

#421

Chociaż decyzja została prawdopodobnie podjęta w ramach Prawa o Szkolnictwie Wyższym, żadne prawo nie może być usprawiedliwieniem tak nieetycznych i mieszczących się poza kulturą akademicką praktyk. Jestem przeciw działaniom gwałcącym niezbywalne prawo do zachowania godności i poszanowania dorobku środowiska naukowego pedagogiki specjalnej w UP w Krakowie.

Maria Mendel (Gdańsk, 2022-02-20)

#426

Nie zgadzam się z modyfikacja zmian w stopniu znaczacym

Mgr Maria Rawicka (Nowy Targ, 2022-02-20)

#446

Szczurek

Mariola Szczurek (Wieniec , 2022-02-20)

#456

Współpracowałam z Instytutem wiele lat, niszczenie czegoś, co powinno stanowić powód do dumy dla Uczelni jest dla mnie w najlepszym przypadku dowodem braku wyobraźni !

Maria Flanczewska-Wolny (Tychy/ Gliwice, 2022-02-20)

#487

Podpisuję

Mateusz Brożyna (Kraków, 2022-02-20)

#489

Jestem absolwentką pedagogiki specjalnej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Prof. zw. dr hab. Aniela Korzon była i jest wyznacznikiem nowych trendów w pedagogice specjalnej. Nie chcę aby niekompetentne osoby prowadziły Instytut Pedagogiki Specjalnej.

Monika Zaremba (Bielsko-Biała, 2022-02-20)

#491

To dla mnie szczególnie ważne!!!

Katarzyna ALL30 (Stary Wiśnicz, 2022-02-20)

#492

Przeraża mnie ogrom zniszczeń które spowoduje te zmiany

Piotr Synowiec (Bibice, 2022-02-20)

#494

Tak podpisuję petycje Piotr Krzaczkowski

Piotr Krzaczkowski (Tomaszów Lubelski , 2022-02-20)

#504

Jestem pedagogiem specjalnym i wyżej wymienione zmiany są dla mnie niewyobrażalne.

Agnieszka Tekieli (Kraków, 2022-02-20)

#517

to jest zdemolowanie dobrego kierunku, szkody będą nieodwracalne, a władza kiedyś się skończy

Anna Puchalska (Kraków, 2022-02-20)

#534

Wajer

Barbara Wajer (Kraków, 2022-02-20)

#561

Podpisuję ponieważ jestem zwolennikiem podnoszenia umiejętności i kwalifikacji absolwentów uczelni w tym w konkretnych specjalizacjach pedagogiki specjalnej a nie ich spłaszczania. Wymagania współczesnego świata stawiają wobec niepełnosprawnych coraz większe wyzwania i koniecznym jest właściwe prowadzenie terapii i rehabilitacji. Będzie to nie możliwe w sytuacji scalenia kierunków pedagogicznych. Należałoby oczekiwać odpowiedzialnych decyzji od władz uczelni.

Elzbieta Jarczyk (Łodygowice , 2022-02-20)

#566

Argumentacja za zachowaniem dotychczasowej struktury jest dla mnie przekonywująca ponadto w przededniu wprowadzanych zmian związanych z edukacją włączającą tak radykalną zmianą spowoduje że nauczyciele nie będą właściwie wykształceni i przygotowani do zmian.

Renata Flis (Kraków , 2022-02-20)

#570

Pedagogika specjalna jest niezwykle ważnym aspektem oświaty w Polsca a ped spec w Krakowie jest marką OGÓLNOPOLSKĄ. Niszczeniu tradycji,doświadczenia,klasiy,wiedzy,,autorytetów mówię stanowcze NIE!!!!!!! Pozorna demokracja zapanowała,ludzieboją się wyrażać swoich opinii, HAŃBA !!!!

Ewa Oleksy (Kraków, 2022-02-20)

#588

Podpisuję ponieważ jestem matką 17 latka niepelnosprawnego całkowicie zależnego

Agnieszka Nowak (Wolica, 2022-02-20)



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...