Ochrona narciarskich tras biegowych

Komentarze

#5

Kazdego roku przybywa pieszych,szczególnie z psami,na trasach biegiwych w Jakuszycach.Regulacja przepisow jest niezbedna.

Tomasz Kaminski (Gdynia, 2024-02-17)

#30

Biegam i się denerwuję. Szkoda wysiłku wielu ludzi.

Marek Jędrasiewicz (Warszawa , 2024-02-17)

#63

Sama korzystam z tego daru natury i proszę szanujmy takie perełki.Szanujmy się nawzajem.

Małgorzata Gerono (Mysłakowice , 2024-02-17)

#73

W pełni zgadzam się z przedstawionymi postulatami.

Ewa Szczech-Gowin (Łódź , 2024-02-17)

#80

Podpisuję, ponieważ zależy mi na bezpiecznym bieganiu na nartach po wyznaczonych trasach w Jakuszycach i nie tylko.

Adam Biały (Pierwoszów , 2024-02-17)

#85

Jestem aktywnym uzytkownikiem tras narciarstwa biegowego, doceniam ogromny trud wlozony w przygotowanie i utrzymanie tras i uwazam ze tereny tras biegowych powinny byc wylaczone z innej formy uzytkowania, dla bezpieczenstwa wszystkich i dla nie niszczenia pracy opiekunow tras

Joanna Fiszer-Choromańska (Kanie, 2024-02-17)

#90

Potrzebuję tych tras❤️

Agata Luks (Toruń , 2024-02-17)

#95

Uważam, że trasy przygotowywane specjalnie pod narciarstwo biegowe (ratrakowane) powinny być bezpieczne dla narciarzy, jednocześnie brak wejścia lub inną jego regulacja dla osób poruszających się pieszo, z sankami, z psami itp. będzie zwiększać komfort i bezpieczeństwo dla wszystkich tych osób. Pamiętajmy, że np. pieszy z psem na spacerze stwarza niebezpieczeństwo dla narciarza, ale i dla siebie i swojego pupila. Jednocześnie jest to wyraz szacunku dla osób przygotowujących trasy, jak i wypożyczających sprzęt narciarski, którzy pragną by trasy w ten sposób przygotowane służyły w celu popularyzacji narciarstwa biegowego i zdrowego stylu życia, a nie aby ich ciężka praca była niszczona przez rozdeptywanie lub najeżdżanie sankami/innym niż narty biegowe sprzętem.

Katarzyna Krużberska (Szczecin, 2024-02-17)

#107

Duża liczba niebezpiecznych sytuacji i wypadków na trasach biegowych i rowerowych jest faktycznym problemem !

Pawel Klimczak (Warszawa, 2024-02-17)

#116

Podpisuje ponieważ uważam, że tereny uzytkowane w okresie zimowym jako trasy narciarstwa biegowego zasługują na ochronę prawną w jako zorganizowany teren narciarski. Wielokrotnie jako narciarz byłem świadkiem gdy grupy pieszych podążały cala szerokością przygotowanej trasy narciarskiej. Na tych trasach czesto trenują zawodnicy wyczynowi z uczestnikami Pucharu Świata w biegach narciarskich włącznie. Tacy zawodnicy rozwijają nawet w plaskim terenie prędkości czesto przekraczające 30 km/h. Jednocześnie tacy piesi powodują ubytki w przygotowanej trasie (wydeptane dziury na głębokość do 30-40 cm) co stanowi realne zagrożenie dla wszystkich uprawiających narciarstwo biegowe. Ustanowienie przepisów pozwalających na ochronę przygotowanych tras narciarstwa biegowego poprawi bezpieczeństwo narciarzy i będzie miało pozytywny wpływ na rozwój narciarstwa biegowego w Polsce.

Mateusz Matusiak (Jelenia Góra , 2024-02-17)

#117

Biegam od wielu lat, wiem ile kosztuje przygotowanie tras i jak przy zmieniajacych sie warunkach atmosferycznych slady wydeptywane przez pieszych wplywaja na komfort I biezpieczenstwo jazdy.

Slawomir Wojciechowski (Siedlecin, 2024-02-17)

#119

Po pierwsze bezpieczeństwo jest priorytetem. Po drugie, nie mniej ważne: ciężka praca i ogromne nakłady Stowarzyszenia Biegu Piastów, aby utrzymać trasy dla biegaczy narciarskich w jedynym takim ośrodku w Polsce, jest marnowana. Trudno się na to godzić, podczas gdy w okolicy jest dużo innych pięknych tras pieszych i do biegania bez nart. Trasy biegówkowe należy chronić i dbać o bezpieczeństwo wszystkich poprzez oficjalne rozwiązania.

Anna Skuras (Gdynia, 2024-02-17)

#125

Biegam na nartach i często spotykam pieszych niszczących trasy i poruszających się niebezpiecznie z dziećmi na sankach po trasach.

Katarzyna Gagat (Legnica , 2024-02-17)

#143

Problem jest poważny. Sam raz miałem wypadek po zderzeniu z dużym psem, który wbiegł mi pod narty na trasie wyczynowej. W ostatnich latach przeznaczano dużą kwotę na rozwój infrastruktury i budowę DCS, jednak obecna sytuacja kwestionuje zasadność tego typu inwestycji, ponieważ brak jest warunków do treningów dla profesjonalnych biegaczy, a bieganie amatorskie jest utrudnione, co skutecznie hamuje rozwój tej dyscypliny sportu.

Franciszek Horczak (Siedlęcin , 2024-02-17)

#148

Jestem za uczymaniem tras narciarskich

Edyta Kobylecka (Karpacz, 2024-02-17)

#151

Jedynie rozwiązania na poziomie rządu są w stanie uporządkować bałagan prawny w którym funkcjonują Jakuszyckie trasy narciarstwa biegowego. W obecnych ramach prawnych nie ma możliwości uporządkowania statusu tego dobra narodowego jakim jest ponad 60km ratrakowanych tras na terenach lesnych. Przedmiotowe 60km tras jest dorobkiem prawie pięćdziesięciu lat działania Stowarzyszenia Bieg Piastów na rzecz krzewienia tej wyjątkowej aktywności sportowej.

Dariusz Boreczek (Wrocław , 2024-02-17)

#160

Jako aktywny użytkownik biegowych tras narciarskich, nie tylko w Jakuszycach, w pełni zgadzam się z postulatami.

Kamila Rychlewska (Głuchołazy, 2024-02-17)

#166

Zróbmy z tym raz na zawsze porządek. Trasy narciarskie dla narciarzy!

Kuba Cieślar (Kraków, 2024-02-17)

#172

Amatorsko biegam na nartach, ale zawodowo jestem leśnikiem. Rozumiem oczekiwania zarówno strony społeczności biegowej, jak również obowiązki przedstawicieli Lasów Państwowych. Uważam, że jedynie stworzenie nowych, przejrzystych przepisów, precyzujących kompetencje Lasów Państwowych oraz strony społecznej, może uleczyć obecną patową sytuację, w której wraz ze wzrostem popularności Regionu, wzrasta niebezpieczeństwo użytkowników tras biegowych. Jedynie mądre udostępnienie terenów leśnych i rozdzielenie ruchu pieszych od biegaczy narciarskich, a latem rowerzystów, może uleczyć sytuację.

Wojciech Grzywa (Lwówek Śląski , 2024-02-17)

#176

Stanowisko Lasów Państwowych - które wydzierżawiają Stow Bieg Piastów teren na którym są trasy narciarskie - jest takie że lasy państwowe należą do wszystkich i każdy pieszy ma na nie wstęp. Stanowisko to prowadzi do niszczenia tras narciarskich przygotowywanych ogromnym kosztem przez pieszych którzy deptaja po torach i wyratrakowanych trasach niszcząc je. Dochodzi do kolizji - zjeżdżając z Samolotu mam prędkośc ok 50 km/h jadę trasą narciarska tymczasem za zakrętem czasami pod prąd spaceruje rodzina 4+ z sankami i dziećmi biegającymi dookoła / rodzi to niebezpieczne sytuacje. Konieczne jest oddzielenie tras narciarskich od tras rekreacyjnych. W Karkonoszach jest bardzo wiele tras spacerowych i górek do zjeżdżania na sankach. Tras narciarskich jest bardzo mało. Wszędzie na świecie jest ten rozdział bardzo czytelny i grożą kary za wchodzenie pieszo na przygotowane trasy. U nas tego niestety wciąż nie ma.

Michal Jusypenko (Wroclaw, 2024-02-17)

#184

Podpisuję ponieważ w styczniu 2024 sama (jako zaawansowana biegaczka na nartach) byłam uczestniczką takiego incydentu w Jakuszycach oraz świadkiem kolejnych takich sytuacji podczas tego samego wypadu. Piesi bez zachowania jakiekolwiek ostrożności i obejrzenia się za siebie wchodzą w narty, co przy szybkim poruszaniu się stwarza ogromne niebezpieczeństwo i konieczność błyskawicznego zareagowania, zwykle kosztem własnego upadku. Jedyne co szło usłyszeć w takich sytuacjach od piechurów to mruknięte pod nosem "zgrywać sportowców się zachciało" czy "po co im schodzisz z trasy? (mówione do swojej towarzyszki). Brak słów. Dbajmy o taki skarb, który udostępniany jest nam bezpłatnie!

Patrycja Rożdżyńska (Poznań , 2024-02-17)

#194

W stu procentach dostrzegam ten problem

Radosław Pawłowski (UStroń, 2024-02-17)

#196

Od lat korzystam z tras biegowych m.in w Jakuszycach i sam nie raz doświadczyłem opisanych w petycji niebezpiecznych sytuacji.Dlatego uważam,iż trzeba pilnie uregulować przepisy w tej sprawie.

Bartosz Jamruszkiewicz (Bielsko-Biała , 2024-02-17)

#198

Obserwuję systematyczne niszczenie tras przez pieszych.

Bogdan Wierucki (Łódź, 2024-02-17)



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...