Stop wypadkom na betonowych przepustach drogowych!

Stop wypadkom na betonowych przepustach drogowych!

Zatrzymajmy to śmiertelne żniwo!

 

Nie ma miesiąca (a czasem nawet tygodnia), by media nie doniosły o kolejnym tragicznym wypadku spowodowanym zderzeniem pojazdu z przydrożnym przepustem lub małym mostem na rowie melioracyjnym. Oto (tylko!!!) kilka przykładów:

https://www.tvp.info/43811196/nie-zyje-kolarz-ktory-ulegl-groznemu-wypadkowi-na-tour-de-pologne

http://bydgoszcz.tvp.pl/43470094/wpadla-do-rowu-i-uderzyla-w-przepust-z-czworka-dzieci-jest-w-szpitalu

http://www.rzeszowskieinfo.pl/ford-uderzyl-w-betonowy-przepust-nie-zyje-29-letnia-kobieta/

https://kielce.onet.pl/starachowice-nie-zyje-17-letni-motocyklista/mmvjvyy

https://rzeszow-news.pl/tragiczny-wypadek-kierowca-uderzyl-w-przepust-drogowy/

https://dziennikzachodni.pl/grozny-wypadek-na-dk-11-w-glinicy-zdjecia-motocyklista-wypadl-z-drogi-i-uderzyl-w-przepust-zabral-go-smiglowiec/ar/c1-14143989

https://osp.pl/artykuly/50-letni-kierowca-busa-zginal-w-wypadku-w-owiczu,18503/

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/honda-uderzyla-w-przepust-nie-zyje-54letni-mezczyzna-zdjecia/ar/8638563

 

Wraz z rozwojem sieci dróg powstaje ich coraz więcej – niby nic dziwnego, przecież każdy musi mieć dojazd na swoją posesję, ale...czy nie można rozwiązać tej infrastruktury drogowej „nieco” inaczej?

Od wielu lat w Unii Europejskiej realizowane są działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym – również poprzez projektowanie i budowę takich dróg, które „wybaczają błędy” kierowców. Przy tych drogach tereny przyległe do jezdni urządzane są jako tzw. strefa bezpieczeństwa (strefa, która powinna być wolna od tak niebezpiecznych przeszkód, jak niczym nie osłonięty betonowy przepust lub mały most – bez bariery energochłonnej, bez jakiegokolwiek systemu bezpieczeństwa!) Gdy dochodzi do najechania z dużą prędkością na nieodkształcalną przeszkodę, w momencie zderzenia zostaje wyzwolona ogromna niszcząca siła, a jej skutkiem są bardzo ciężkie obrażenia osób znajdujących się wewnątrz pojazdu. Zarówno kierowców, którzy popełnili niezamierzony błąd, jak i tych zmuszonych nagle zjechać na pobocze – gdy błąd popełnił ktoś inny!

Dlatego uważam, że należy zmienić zasady projektowania tej infrastruktury drogowej. Bezzwłocznie dostosować ją do wymogów bezpieczeństwa współczesnego ruchu drogowego – tak, by przerwać to tragiczne, śmiertelne żniwo! Drogi to strefa całkowicie urządzana przez człowieka, dlatego człowiek ponosi pełną moralną odpowiedzialność za skutki zdarzeń, które wywołuje – zwłaszcza gdy poprzez swoje zaniechanie (bezmyślność?) nie sprawił, by te skutki zminimalizować!. W tym kontekście niezrozumiały jest zapis w dokumencie pn.: „Katalog typowych konstrukcji drogowych obiektów mostowych i przepustów”, który w swoim wprowadzeniu (w drugim zdaniu!!!) brzmi: Główny nacisk w tym procesie (optymalizacji realizacji inwestycji drogowych) musi być położony na wdrażanie rozwiązań technicznych i technologicznych sprzyjających ograniczaniu kosztów i czasu związanych z realizacją inwestycji, przy jednoczesnym zachowaniu wymaganych przez prawo krajowe i europejskie własności funkcjonalno – użytkowych drogowych obiektów mostowych”. Liczą się tylko pieniądze i czas!!!

Dla porównania motto szwedzkiego programu poprawy bezpieczeństwa na drogach: „Jest rzeczą niewyobrażalną, by we współczesnym, humanitarnym społeczeństwie, człowiek, który popełnił niezamierzony błąd w ruchu drogowym, był karany wyrokiem śmierci z jego natychmiastowym wykonaniem”.

Kiedyś trzeba zacząć działać stanowczo! Kiedyś trzeba zacząć działać głośno! Zacznijmy już dziś! Zacznijmy domagać się tego wszyscy, bo któregoś dnia może nie wrócić do domu ktoś, kogo kochasz. Pomyśl o tym problemie, machając rano przez okno do bliskiej osoby, która właśnie wyjeżdża do pracy!!!

W materiale wykorzystałem fragmenty kampanii „Stop śmierci na przydrożnych drzewach” prowadzonej przez serwis „DrogiNaSzóstkę.pl” przygotowanej z emerytowanym strażakiem z Sulęcina p. Edwardem Woźniakiem. http://www.droginaszostke.pl/stop-smierci-na-przydroznych-drzewach

Konsultacja:

Jarosław Przybylski – szef teamu ratowników medycznych „DiveMed” w Jeleniej Górze

Wioleta Chylińska – strażak / ratownik z Ochotniczej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Bolkowie

Maciej Kaczor – kierownik Działu Utrzymania Pasa Drogowego w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów w Jeleniej Górze

 

 

 

Petycja

 

Minister Infrastruktury

Sz.Pan

Andrzej Adamczyk

 

     Niżej podpisani, zwracamy się do Pana z wnioskiem o wdrożenie w trybie natychmiastowym prac nad przepisami, które zobligują inżynierów ruchu drogowego do zmiany (poprawy) stosowanych dotychczas standardów w projektowaniu betonowych przepustów i małych mostów na rowach drogowych. To śmiertelne zagrożenie dla pasażerów i kierujących, kiedy Ci popełnią czasem drobny błąd. To śmiertelne zagrożenie dla tych, którzy są zmuszeni nagle zjechać na pobocze – gdy błąd popełnił inny użytkownik ruchu drogowego! Dla najeżdżającego na taką przeszkodę to wyrok śmierci lub kalectwa z natychmiastowym wykonaniem. Tak być nie musi. Betonowe przepusty drogowe można projektować w taki sposób, by nie zagrażały bezpieczeństwu. Podjęcie przez Pana działań, o które wnioskujemy może uratować życie i zdrowie wielu użytkownikom dróg.

 

 

Z poważaniem

Mariusz Synówka - Towarzystwo Karkonoskie


Mariusz Synówka - Towarzystwo Karkonoskie    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Mariusz Synówka - Towarzystwo Karkonoskie do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.








Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...