W sprawie amnestii w budownictwie

Mając na uwadze istnienie reżimu budowlanego w wyniku którego w okresie od 1 stycznia 1995r do 7 lipca 2003r wydawano nakazy rozbiórki tylko z powodu braku pozwolenia na budowę a bez uwzględnienia zgodności obiektu z przeznaczeniem terenu oraz sprawności technicznej obiektu występuje z pełnym projektem usunięcia tych decyzji z obiegu prawnego poprzez zmianę prawa budowlanego.

Zasadnym wydaje się również usunięcie z obiegu prawnego wszystkich nakazów rozbiórki które zapadły w okresie PRLu i podjęcie się ponownej ocenie legalności obiektów budowlanych.

 

Petycja wiąże się z poparciem dla projektu ustawy - treść projektu poniżej.

 

Projekt USTAWA z dnia o zmianie ustawy z dnia 7 lipca 1994r Prawo budowlane

Art. 1. W ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.[1])) wprowadza się następujące zmiany:

 

1)     po art. 48 dodaje się art. 48a:

1. Jeśli od dnia wydania nakazu rozbiórki obiektu budowlanego upłynęło ponad 10 lat właściwy organ stwierdza przedawnienie decyzji administracyjnej.

2. Wobec spraw zakończonych decyzją ostateczną nakazującą rozbiórkę obiektu budowlanego właściwy organ dokonuje z urzędu lub na wniosek strony kontrolę wykonania decyzji.

3. Wyniki przeprowadzonych kontroli o której mowa w ust. 1 właściwy organ  przekazuje w formie raportu półrocznego do Głównego Urzędu Nadzoru Budowalnego.

4. Jeśli budowa obiektu o którym mowa w ust. 1 pkt. 1:

1) jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności:

a) ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo

b)  ustaleniami ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

2 ) nie narusza przepisów techniczno-budowlanych przepisów techniczno-budowlanych w sposób zagrażający bezpieczeństwu mienia, zdrowia i życia ludzkiego lub środowiska naturalnego.

Właściwy organ nakazuje właścicielowi nieruchomości na której usytuowany jest obiekt budowlany przedstawienie inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej, badań geotechnicznych, podstawowych obliczeń konstrukcyjnych, opinii technicznej oraz inwentaryzacji geodezyjnej.

5. Po potwierdzeniu złożenia kompletu dokumentów organ stwierdza w drodze postanowienia legalność obiektu budowlanego i nakazuje inwestorowi wystąpienie z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na budowę lub ponownie wydaje nakaz jego rozbiórki.

 

Uzasadnienia  

 

Wiele decyzji w sądach i organach nadzoru budowlanego egzekwowanych jest latami. Po latach zmieniają się plany miejscowe, wymogi techniczno-budowlane, stany faktyczne obiektów.  

 

Koszty reformy będzie zawsze dodatni bo pozostanie po ludziach majątek wart w każdym przypadku dziesiątki a nawet setki tysięcy złotych. Majątek ten stanowi dobro narodowe i winien być "zachowany".   

Regulacja obniżą też koszt prowadzenia akt postępowań, czy podjęcia spraw przez  organy nadzoru budowlanego. Sprawy proste skutkować będą "legalizują" obiektów zgodnych z miejscowym prawem bez dodatkowych opłat. Obiekty powstałe niezgodne z prawem miejscowym po ponownej ocenie ich stanu faktycznego będą podlegać "nowym" regulacjom w miarę postępu działania reformy.    

W czasach początku reformy ustrojowej do 2003r wiele osób dostało decyzje nakazu rozbiórki w ramach tzw. reżimu prawa od którego nie było odwołania. Norma prawna nie dawała szans skutecznego odwołania bo nie uwzględniałą żadnych aspektów stanowiących podstawę do odwołania. Nie było pozwolenia na budowę - prawo nakazywało zniszczyć obiekt. 

 

Proponowana nowelizacja ratuje byt tych obiektów które jeszcze istnieją i pozwala na trwałe zniesienie skutków ówczesnego reżimu.

W uzasadnionych przypadkach tzw. zajęcia środków na wykonanie zastępcze pieniądze  winny zostać inwestorom zwrócone ( bez odsetek ). W wielu przypadkach środki te pozwolą na sporządzenie wymaganej dokumentacji obiektu i dokończenie niebędnych robót. 

Efekt reformy jest pro społeczny i poprawiający wizerunek Państwo Polskiego jako dążącego do usunięcia skutków prawnych norm prawa. 

 

[1])    Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 32, poz. 159, Nr 45, poz. 235, Nr 94, poz. 551, Nr 135, poz. 789, Nr 142, poz. 829, Nr 185, poz. 1092, Nr 232, poz. 1377 oraz z 2012 r. poz. 472, 951 i 1256.