LIST do Prezesa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

L I S T  O T W A R T Y

do Prezesa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

 

Sz.P. Prezesie

 

  Działając w imieniu szerokiej rzeszy Koleżanek i Kolegów instalatorów - członków Okręgowych Izb Inżynierów Budownictwa, w nawiązaniu do pisma GUNB adresowanego do Prezesa PIIB z dnia 17-08-2015, wyrażamy głębokie zaniepokojenie brakiem efektywnego działania PIIB na rzecz swoich członków przy konstruowaniu nowelizacji Ustawy Prawo Budowlane z bieżącego roku, co wynika bezpośrednio z ostatniego akapitu w.w. pisma.

 

  Zdziwienie budzi, że podczas prac legislacyjnych przy tej samej Ustawie, Izba Architektów RP wykazała się daleko idącą operatywnością i skutecznością, znacząco wzmacniając pozycję Architekta w procesie budowlanym.                

 

  Jakkolwiek upraszczanie procedur administracyjnych jest słuszne, to sytuacja nagłej i niezapowiedzianej likwidacji wymogu wykonywania projektu budowlanego instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku, wynikająca bezpośrednio z Art. 29 ust. 1 pkt 27 rodzi szerokie konsekwencje.

 

  Przypominamy jednocześnie, że przez cały czas trwania opracowywania wspomnianej nowelizacji byliśmy zapewniani przez PIIB o nienaruszalności status quo wszelkich interesów środowiska, czym zostaliśmy wprowadzeni w błąd.

 

  W obliczu tak dramatycznej zmiany należy postawić następujące tezy:

 

  1. W sytuacji gdy Prawo Budowlane nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę instalacji wewnętrznych, a więc nie wykonuje się w tym zakresie Projektu Budowlanego, który jest jedynym opracowaniem, które zgodnie z prawem wymaga uprawnień, uprawnienia budowlane w zakresie wszelkich instalacji straciły formalną  rację bytu. Większość projektantów – instalatorów zajmowało się właśnie tym zakresem, gdyż projektowanie sieci jest zajęciem niszowym w skali budownictwa.
  2. Konsekwencją eliminacji konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę jest brak konieczności nadzoru inwestorskiego i kierowania robotami w danym zakresie przez uprawnione osoby, gdyż ich funkcja wynika z formalnego przebiegu procesu budowlanego, obejmującego projekt, decyzję o pozwoleniu na budowę, realizację i odbiór robót zakończony pozwoleniem na użytkowanie.
  3. Ponieważ jak dotąd osoby ubiegające się o uprawnienia budowlane do projektowania musiały się wykazać pracą przy sporządzaniu Projektu Budowlanego, nie ma obecnie podstaw dla wykonania praktyki zawodowej. Ponadto, jak wykazano w punkcie 1 i 2 uprawnienia takie straciły rację bytu.
  4. W wyniku nieoczekiwanej zmiany prawa, w obecnym czasie gwałtownie traci pracę kilkanaście tysięcy osób zaangażowanych dotychczas w opracowywanie Projektów Budowlanych w zakresie instalacji – projektantów, asystentów i pracowników administracyjnych. Przesądzony wydaje się los dziesiątek branżowych pracowni projektowych, których podstawą działania było opracowywanie Projektów Budowlanych.
  5. Brak wymogu jakichkolwiek kwalifikacji przy planowaniu i realizacji takich instalacji potencjalnie niebezpiecznych jak np.: instalacja silnoprądowa, gazowa, instalacje ciśnieniowe, przeciwpożarowe, odgromowe sprowadza ogromne zagrożenie życia dla użytkowników obiektów budowlanych.
  6. W świetle powyższych nie ma uzasadnienia  przynależność instalatorów do PIIB poprzez OIIB, z wyjątkiem osób pracujących przy powstawaniu sieci.  



  W związku z powyższą argumentacją oczekujemy od PIIB intensywnych działań interwencyjnych:

 

  1. Podjęcie działań mających na celu natychmiastowe usunięcia zapisu Art. 29 ust. 1 pkt 27 Ustawy Prawo Budowlane.
  2. Zawieszenie do czasu spełnienia pierwszego postulatu wydawania uprawnień budowlanych w zakresie instalacji, gdyż pobieranie opłat od naszych młodszych kolegów za bezwartościowe uprawnienia jest niemoralne.
  3. Inicjację publicznego programu pomocy dla zwalnianych i bezrobotnych inżynierów oraz likwidowanych firm, obejmującego wielu kolegów pracujących dotychczas w trybie samozatrudnienia, którym nie przysługują żadne zasiłki dla bezrobotnych.
  4. Stworzenie programu wspomagającego emigrację polskich inżynierów, którzy chcą nadal wykonywać swój zawód poza granicami Polski.   Oczekujemy również opublikowania niniejszego pisma na stronie internetowej PIIB wraz z jasną i odpowiedzialną deklaracją władz PIIB, że są wstanie sprostać sytuacji kryzysowej i osobistemu dramatowi tysięcy polskich inżynierów, wraz z klarownym planem i harmonogramem działań.                                                                                               

 

 

polscy inżynierowie instalacji elektrotechnicznych i sanitarnych