PETYCJA‒PROTEST przeciwko rozbudowie przedszkola nr 98 przy ulicy Legendy 12 i za budową przedszkoli na nowych osiedlach Bemowa w Warszawie

Warszawa, dnia 4 lipca 2019 r.

Do:

1.   Burmistrza Dzielnicy Bemowo

2.   Prezydenta m. st. Warszawy

3.   Spółdzielni Mieszkaniowej „Górczewska”

4.   Rzecznika Praw Obywatelskich

Wraz z powstawaniem nowych osiedli mieszkaniowych, nie powinno się zmuszać ich mieszkańców ani mieszkańców „starych” sąsiednich osiedli do ponoszenia dodatkowych kosztów. Rodzice przedszkolaków tych nowopowstałych (czy można je tak jeszcze nazywać) osiedli wokół osiedla „Górczewska”, nie powinni być zmuszani do codziennych odwiedzin osiedla „Górczewska” dwa razy dziennie i znoszenia innych niedogodności wynikających z zaniedbań dotyczących braków infrastruktury na nowych osiedlach. Władze miasta i dzielnicy powinny wraz z budową mieszkań (z udziałem mieszkańców) uzgodnić z deweloperem/ami budowanie (równocześnie z budową mieszkań) takich obiektów, jak przedszkola, żłobki, szkoły itp. Mogą także pod ich zabudowę nie przekazywać całego terenu, lecz na jego części wybudować potrzebne mieszkańcom obiekty samodzielnie. Obecna sytuacja jest absurdalna. Rozbudowa istniejącego przedszkola odbywa się kosztem wycinki zieleni i prowadzi do niepotrzebnego konfliktu mieszkańców Bemowa: Chrzanowa, Jelonek, Górc. Wszyscy są niezadowoleni. Jedni, bo nadal nie mają, a powinni oczywiście mieć przedszkole u siebie, a inni, bo mają zniszczoną przyrodę, zatłoczone uliczki i parkingi oraz niepotrzebne wielkie przedszkole. Przedszkolaki zaś będą miały dwa razy mniejszy plac zabaw bez osłaniających go drzew i krzewów. Przy tym żadna grupa obywateli nie miała wpływu na taki stan rzeczy.

My, mieszkańcy obszaru wokół przedszkola przy ul. Legendy 12, oraz mieszkańcy sąsiednich osiedli (Chrzanowa, Górc, okolic ul. Olbrachta) i popierający nas mieszkańcy Polski, nie zgadzamy się na pogorszenie naszych warunków życia:

1. Jeśli chodzi o straty dot. zieleni to, do tej pory wycięto - na stronie https://www.petycjeonline.com/stop_wycince_drzew_wzdluz_alei_jana_pawla_ii_w_toruniu?a=2 czytamy „Z badań naukowych prowadzonych przez dendrologów i botaników wynika bowiem, że aby zrekompensować środowisku usunięcie 1 zdrowego, dorosłego drzewa, konieczne jest posadzenie w okolicy ponad 1000 sztuk młodych drzew. Jedno dorosłe drzewo emituje w sezonie pełnej wegetacji do atmosfery 1800 litrów wody na dobę. Straty powodowane usunięciem drzew w centrum miasta są więc ogromne i przekładają się na wiele aspektów naszego życia – od estetyki i tradycji po zdrowie. Warto wspomnieć jeszcze, że na organach władzy i obywatelach spoczywa ustawowy, konstytucyjny obowiązek troski o środowisko, ochronę przyrody i bezpieczeństwo ekologiczne obywateli (Art.68.4, Art.74.1, Art.74.2, Art.74.4, Art.86 Konstytucji RP).” (zarówno wiosną 2018 (zdjęcia w treści dołączonej petycji), jak i 2019 roku (zdjęcia poniżej), w okresie lęgowym ptaków!!) kilkudziesięcioletnie lipy i inne drzewa i krzewy oraz okaleczono wiele drzew wokół przedszkola i na placu zabaw. Nie zmniejszono, lecz zwiększono smog w mieście, pogarszając zdrowie wszystkich mieszkańców (zwłaszcza ludzi starszych i dzieci, którym przecież ta inwestycja miała poprawić warunki życia (sic!)).

petycja11.jpgpetycja21.jpgpetycja31.jpgpetycja41.jpgpetycja51.jpgWszystkie zdjęcie wykonane 08.06.2019 - sobota

2. Jeśli chodzi o niedogodności dla mieszkańców, to ulica Legendy, od pewnego czasu używana przez kierowców skracających czas przejazdu skrzyżowania ul. Powstańców Śl. z ul. Człuchowską (niedrożnego wskutek nieodpowiedniej organizacji ruchu), jest obecnie dodatkowo obciążana przejazdami ciężarówek. Wypełnione ledwie do połowy pojazdy (np. w poniedziałek 01-07-2019 przed godz. 10.), sprzętu przejeżdżają pod oknami od wczesnych godzin porannych (czwartek, 28-06-2019: godz. 5:36, 6:05). Powoduje to zanieczyszczenie powietrza, uciążliwy hałas i dalsze niszczenie już i tak znajdującej się w złym stanie nawierzchni.

3. Wybudowanie przedszkola‒molocha spowoduje w oczywisty sposób wzrost natężenia ruchu kołowego wokół placówki przynajmniej 2 razy dziennie, jak widać to na przykładzie rozbudowy (głównie dla dzieci z Chrzanowa, na którym ludzie, przeważnie młodzi posiadający dzieci, mieszkają od zapewne 10 lat) szkoły podstawowej przy ul. Irzykowskiego do rozmiarów na 1250 dzieci. To z kolei wymusi konieczność przebudowy ulicy Legendy i zapewne innych okolicznych, tak jak ulicę Wyki w celu dojazdów do szkoły. Czy ta przebudowa odbędzie się kosztem zieleni? Przebudowy (ulica Legendy od wielu lat jest zaniedbywana i wymaga remontu) ulic to:

• następne lata uciążliwości związane z samą przebudową,
• wydawanie naszych pieniędzy na inwestycje, które nam ‒ mieszkańcom osiedla „Górczewska” nie są potrzebne,
• zamiana spokojnych, bezpiecznych uliczek osiedlowych w ruchliwe ulice dzielnicy.

Aby uniknąć tych kłopotliwych i kosztownych następstw żądamy natychmiastowego wstrzymania rozbudowy przedszkola i przywrócenia stanu poprzedniego. Wobec braku celowości inwestycji, nie istnieje argument prowadzenia rozbudowy. (Jeśli opuścimy ręce uznając, że „jest już za późno” to za chwilę będziemy mieć budowanie tym samym trybem na zielonych podwórkach bloków nowych budynków mieszkalnych. Wracamy z wyjazdu na weekend albo nawet budzimy się rano w niedzielę, a tu widzimy, że na środku podwórka wykopany jest dół i dowiadujemy się, że budowa bloku mieszkalnego na podwórku, na którą nie wyrażaliśmy zgody, musi trwać, „bo już się zaczęła i nie opłaca się przestawać”. To jest prosta droga do zniszczenia warunków życia na naszym (i nie tylko naszym) osiedlu. Wiemy też, że administracja osiedla nie różni się sposobem myślenia i działania od władz dzielnicy i niewątpliwie skorzysta z ich doświadczeń).

Nasze osiedle zostało oddane do użytku W CAŁOŚCI, z uwzględnieniem wszystkich podstawowych potrzeb mieszkańców (przedszkola, szkoły, przychodnia, pawilony sklepowe) i nie trzeba przy nim nic „majstrować”, w dodatku wbrew mieszkańcom i projektantom. To oznacza bowiem niszczenie tej koncepcji, psucie i pogarszanie warunków życia. Fakt, że nasze osiedle wybudowano z uwzględnieniem potrzebnej infrastruktury społecznej, nie jest jednoznaczne z koniecznością obsługi przez nie osiedli deweloperskich. Za bazę przedszkolną odpowiada miasto Warszawa i jako mieszkańcy uważamy, że miasto powinno zaplanować konieczne potrzeby wraz z przyznaniem pozwolenia na budowę. Za obecną niekorzystną sytuację zawinioną przez miasto Warszawa i dzielnicę Bemowo mieszkańcy nie mogą ponosić kosztów tych zaniedbań.

Zarówno władze dzielnicy nas ‒ mieszkańców okolicy ul. Legendy 12, jak i Zarząd SM ”Górczewska” nas ‒ członków zamieszkujących tu przeważnie od wielu lat, nie poinformował, ani tym bardziej nie wysłuchał naszego zdania na temat kiedyś przecież dopiero planowanej inwestycji. Wszystko to wygląda jak celowy sabotaż władz dzielnicy, chcących realizować koncepcję miasta tylko dla właścicieli samochodów oraz ZMUSIĆ DOTYCHCZASOWYCH MIESZKAŃCÓW do wyprowadzenia się, tak, żeby na osiedlu byli w stanie mieszkać jedynie właściciele domków letniskowych oraz ci, którzy mają możliwość (zdrowie, pieniądze) wyjazdów na weekend do rodziców na wieś. Że chodzi tu o INŻYNIERIĘ SPOŁECZNĄ, o budowę społeczeństwa, które nigdzie nie czuje się u siebie i w związku z tym pozwala władzom robić ze wszystkimi miejscami w Polsce to, co chcą kosztem nas wszystkich. Władze dzielnicy de facto stosują politykę „dobrowolnych” wysiedleń.

Na starym osiedlu władze budują nam DZIELNICĘ PRZEDSZKOLNĄ ‒ w promieniu kilkuset m znajdują już także 3 inne przedszkola, w tym 2 publiczne. Przy zbieraniu podpisów (pod petycją „… przeciwko inwestycji wybudowania przedszkola‒molocha na miejscu Przedszkola nr 98 przy ul. Legendy 12 i za wybudowaniem zgodnie z zapotrzebowaniem przedszkoli na nowych osiedlach Bemowa”, załączoną do pisma) od rodziców/opiekunów odbierających dzieci z przedszkola nr 98 i 417 okazało się, że na 8 (przedszkole nr 98 przy ul. Legendy) i 21 (przedszkole nr 417 przy ul. W. Czumy) były tylko po 3 podpisy osób mieszkających na „niebieskim” osiedlu. Nie są to dane dokładne ale jakże wymowne.

Na stronach Urzędu Dzielnicy Bemowo nadal nie ma informacji o rozpoczętej 8. czerwca (sobota ‒ sic!) rozbudowie przedszkola.
petycja6.pngpetycja7.pngpetycja8.png W ogródku jordanowskim przylegającym do przedszkola powieszony został komunikat-informacja (taka lekceważąca nas forma ‒ wywieszanie na płocie, latarni czy krzaku ‒ była wielokrotnie używana w niedalekiej przeszłości przez „nasz” Urząd, podczas, gdy w każdej klatce są euroskrzynki na listy, gabloty, a nawet tablice korkowe przeznaczone na ogłoszenia właśnie):

petycja91.jpgoczywiście bez daty i wcześniejszego (a powinno być przecież na etapie rozmów w sprawie dzierżawy) zasięgnięcia opinii mieszkańców/spółdzielców. Administracja tak nas mieszkańców przeprasza, jakby to była zwykła awaria wody, po której usunięciu wszystko będzie jak przedtem, a to przecież nieprawda, bo warunki naszego (mieszkańców okolic przedszkola oraz dzieci przybywających z okolicznych osiedli-sypialni i ich rodziców/opiekunów) życia będą (już są) pogorszone.

Na stronie http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19428594,na-chrzanowie-wyrosnie-osiedle-na-30-tys-osob-bez-szkoly-i.html?disableRedirects=true

czytamy:
"Na Chrzanowie wyrośnie osiedle na 30 tys. osób. Bez szkoły i wody?

Michał Wojtczuk
5 stycznia 2016 | 08:00 petycja10.jpgBemowo, Warszawa. Chrzanów od strony ulicy Lazurowej (Fot. Google Maps)


Nawet 30 tys. osób może zamieszkać na zachodnich obrzeżach Bemowa. Ale tak jak w Miasteczku Wilanów nie zaplanowano tam miejsca na szkołę. I jak na wschodniej Białołęce - brakuje odpowiedniego wodociągu.
- Szacujemy, że na Chrzanowie powstanie 12 tys. mieszkań - oblicza wiceburmistrz Bemowa Grzegorz Popielarz. Chrzanów to zachodnie obrzeża tej dzielnicy, między ul. Lazurową a obwodnicą. Jeszcze pięć lat temu rozciągały się tam pola, dziś powstają kolejne osiedla. Gigantyczny kompleks domów z 3 tys. mieszkań buduje firma Robyg, po sąsiedzku rosną też inwestycje firm Dom Development, Bouygues Immobillier, Budimex Nieruchomości czy Nexity. Nie można poprzestać na budowie domów.
To zupełne peryferia, ale mieszkania rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Po pierwsze - są tanie. Po drugie - w tym rejonie w przyszłości (dość odległej) ma przebiegać II linia metra. 12 tys. mieszkań oznacza, że na Chrzanowie będzie mieszkać ok. 30 tys. osób.


Przy takiej liczbie mieszkańców nie można poprzestać wyłącznie na budowie domów. Potrzebne są też tereny rekreacyjne, a przede wszystkim szkoły i przedszkola. W 2013 r. wiceprezydent Jacek Wojciechowicz w rozmowie ze "Stołeczną" zapewniał, że tym razem nie zabraknie ogólnodostępnej zieleni, a ze szczególną uwagą planowane będą tereny przeznaczone na oświatę.


Fundamentem rozwoju okolicy miał być plan zagospodarowania przygotowany w porozumieniu z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich. Wiceprezydent uspokajał, że nie dojdzie do takiej jak w Miasteczku Wilanów. Tam zapisy planu zagospodarowania były zbyt ogólne, dopuszczały zabudowę działek pod oświatę także domami, co sprawiło, że deweloperzy nie chcieli ich oddawać pod szkoły. Miasto w końcu musiało kupić4,5 ha przy ul. Ledóchowskiej aż za 12 mln złotych."


Prosimy zwrócić uwagę na datę artykułu ‒ 5 stycznia 2016 r. i zdjęcia ‒ było robione zapewne latem 2015 r. Dziś mamy 3 lipca 2019 r. Przez 4 lata, wbrew zapewnieniom burmistrza, na Chrzanowie przybyło wiele domów (i oczywiście sklepów, ale one nie są w gestii burmistrza dzielnicy) i ani jednego przedszkola czy szkoły.
Do pisma dołączamy treść petycji (prosimy zwrócić uwagę na komentarze w internecie) „… przeciwko inwestycji wybudowania przedszkola‒molocha na miejscu Przedszkola nr 98 przy ul. Legendy 12 i za wybudowaniem zgodnie z zapotrzebowaniem przedszkoli na nowych osiedlach Bemowa” zawieszonej na stronie:

https://www.petycjeonline.com/signatures.php?tunnus=petycja_przeciwko_inwestycji_wybudowania_przedszkolamolocha_na_miejscu_przedszkola_nr_98_przy_ul_legendy_12_i_za_wybudowaniem_zgodnie_z_zapotrzebowaniem_przedszkoli_na_nowych_osiedlach_bemowa&page_number=2&num_rows=10&a=2&uv=14224708

dnia 26.03.2019. Petycja została przekazana do Urzędu Dzielnicy Bemowo w dn. 10.06.2019 r. z zebranymi 117 podpisami. Ilość podpisów nadal rośnie.
Jesteśmy za jak najszybszym wybudowaniem przeszkól (szkół i żłobków także) tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Nie znamy wszystkich możliwości, ale proponujemy zapoznać się z metodą zastosowaną przez sąsiednią dzielnicę ‒ Bielany. Na stronie
http://www.bielany.waw.pl/page/342,aktualnosci.html?id=1465

czytamy:
„Podpisane umowy na przedszkola modułowe na Bielanach 22 marca 2018
W środę, 21 marca w Urzędzie Dzielnicy Bielany zostały podpisane umowy na budowę 2 przedszkoli. Będą to pierwsze placówki oświatowe w Warszawie całkowicie zrealizowane w technologii modułowej, która znacząco skraca termin prac budowlanych.
Podpisanie umów na budowę 2 przedszkoli, przy ul. Przy Agorze i Conrada, miało miejsce w Urzędzie Dzielnicy Bielany. Przedszkola zbudowane zostaną w technologii modułowej w konstrukcji stalowej i zastąpią istniejące w tych lokalizacjach przedszkola wybudowane w latach 70 w technologii drewnianej – tzw. „Ciechanowskie”.
- To dla nas ważny moment. Po praz pierwszy na Bielanach będziemy budować placówki oświatowe w innowacyjnej na naszym rynku technologii modułowej. Są już przykłady w Warszawie częściowej rozbudowy szkół w tym systemie, jednak jesteśmy pierwsi w stolicy, którzy wybudują takie przedszkola od podstaw. Teraz podpisaliśmy umowę na budowę 2 przedszkoli, trwają również przygotowania do podpisania umowy na budowę trzeciego – mówi Tomasz Mencina Burmistrz Dzielnicy Bielany.
System modułowy jest nowy na naszym rynku, ale już sprawdzony na zachodzie i północy Europy. W tym systemie z powodzeniem budowane są m.in. biura, hotele, szpitale i obiekty edukacyjne. Na popularność tej technologii mają wpływ: krótki czas realizacji, mała uciążliwość w miejscu montażu, gdyż na miejsce dostarczane są gotowe moduły. Istotnym elementem jest także wysoka jakość budynku, który powstaje w kontrolowanych warunkach produkcyjnych. Nie należy mylić systemu modułowego ze znanym do tej pory w Polsce i słabszym jakościowo systemem kontenerowym.
- Decyzja o wybraniu tej technologii była podyktowana myślą o najmłodszych mieszkańcach, którzy uczęszczają do tych placówek i ich rodzicach. Technologia pozwala skrócić czas budowy z 2 lat do ok. 6 miesięcy – mówi Artur Wołczacki Wiceburmistrz Dzielnicy Bielany.
Trzecia placówka w tej technologii zostanie wybudowane przy ul. M. Dąbrowskiej. W nowych przedszkolach nie tylko będą lepsze warunki, ale przybędzie również ok. 200 dodatkowych miejsc dla najmłodszych – w sumie będzie ich 600. Ponad to zostaną także kompleksowo zmodernizowane place zabaw w tych placówkach
Łączny koszt wszystkich trzech inwestycji wynosi około 31 milionów złotych. Wykonawcą, wyłonionym w przetargu, jest firma Climatic.”

My, mieszkańcy Bemowa, nie znamy dokładnych potrzeb naszej dzielnicy (nie wiemy ile jest dzieci na Chrzanowie, Górcach, przy ul. Olbrachta i innych nowych osiedlach, którym należy zapewnić miejsce w żłobku, przedszkolu czy szkole), takie dane są znane pracownikom naszego urzędu, którzy powinni w oparciu o te dane i prognozy na kilka czy nawet kilkanaście lat naprzód planować (w porozumieniu z mieszkańcami, oczywiście) co i gdzie zostanie wybudowane oraz jakie będą skutki tych planów w wielu dziedzinach życia: transport (zbiorowy i indywidualny, drogi, parkingi), zdrowie (wzrost zanieczyszczenia powietrza, ruchliwości uliczek osiedlowych), marnowanie (lub nie) czasu na dojazdy w tę i z powrotem, w końcu zabieranie dzieciom (a te inwestycję są przecież dla nich) dzieciństwa ‒ czasu, który mogłyby poświęcić na sen, zabawę, odpoczynek czy naukę. Są to bowiem inwestycje kosztowne i mające służyć mieszkańcom na długie lata.

Załącznik: treść, podpisy i komentarze Petycji przeciwko inwestycji wybudowania przedszkola‒molocha na miejscu Przedszkola nr 98 przy ul. Legendy 12 i za wybudowaniem zgodnie z zapotrzebowaniem przedszkoli na nowych osiedlach Bemowa (https://www.petycjeonline.com/signatures.php?tunnus=petycja_przeciwko_inwestycji_wybudowania_przedszkolamolocha_na_miejscu_przedszkola_nr_98_przy_ul_legendy_12_i_za_wybudowaniem_zgodnie_z_zapotrzebowaniem_przedszkoli_na_nowych_osiedlach_bemowa&page_number=2&num_rows=10&a=2&uv=14224708)

Do wiadomości:

1. Marta Sylwestrzak - radna,
2. Dyrekcja Przedszkola nr 98 przy ul. Legendy 12,
3. Bemowiacy,
4. Ministerstwo Edukacji Narodowej,
5. Stowarzyszenie Zielone Mazowsze,
6. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska,
7. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy,
8. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Bardzo prosimy mieszkańców Bemowa o wpisanie miejsca zamieszkania Warszawa Bemowo.

Jeśli ktoś chciałby zbierać podpisy pod tą PETYCJĄ‒PROTESTEM wśród sąsiadów, podajemy wersję gotową do wydruku, do pobrania pod linkiem:

https://drive.google.com/file/d/1gkugAZwkLe6F-QOhcmjZmjRctKsklqCp/view?usp=sharing

Wypełnione (czytelnie) egzemplarze prosimy zgłaszać na adres mailowy znajdujący się pod przyciskiem "Skontaktuj się z autorem petycji".

 

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Ewa Kaja do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...