List Otwarty do Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego PTP

Komentarze

#1

Podpisuję, ponieważ nie zgadzam się na narracje w której dzieli się środowisko psychoterapeutów. Podpisuję, ponieważ jestem za INTEGRACJĄ naszego środowiska, o którym będziemy mogli sami decydować bez wpływu psychologów lub lekarzy.

Krzysztof Błażejewski (Warszawa, 2018-11-19)

#5

Treść listu zamieszczonego na stronach PTP zawiera szkodliwe twierdzenia pozbawione naukowych podstaw. Stanowisko dotyczące bazowego wykształcenia psychoterapeutów jest wyraźnie zdefiniowane w Deklaracji Strasburskiej. Treść Deklaracji została opracowana w oparciu wyniki badań i jest podstawą wszelkich regulacji prawnych organizacji zrzeszonych w European Association for Psychotherapy (AEP). PTP, który także jest stowarzyszony i reprezentowany w EAP przez przedstawicieli Sekcji Psychoterapii publikując pod swoim szyldem list Pani Łuczak-Wawrzyniak upowszechnia treści sprzeczne z Deklaracją Strasburską, którą zobowiązany jest przestrzegać i realizować jej zapisy.

Paweł Polnik (Katowice , 2018-11-20)

#12

Popieram dostęp do szkolenia się w psychoterapii dla zawodów psychospołecznych, nie tylko dla psychologów. Zawód psychoterapeuty nie jest kontynuacją zawodu psychologa. To są odrębne kompetencje, choć oczywiście mogą się wspierać.

Beata Poborska-Kobrzyńska (Warszawa, 2018-11-20)

#13

Jestem i psychologiem i psychoterapeutą. Uważam, że to są dwa odrębne zawody. Wiem, że wykształcenie bazowe nie ma wpływu na efektywność psychoterapeuty.

Ewa Drużna-Motyl (Ustanów, 2018-11-20)

#17

Zawód psychoterapeuty jest zawodem niezależnym, wykształcenie bazowe nie ma większego znaczenia. Skandalem jest zeby osoby praktykujące zawód psychoterapeuty, po zaawansowanych szkoleniach z psychoterapii bały sie teraz o możliwość kontynuowania zawodu, który wykonują często od wielu lat.

Wiesław Kamiński (Warszawa, 2018-11-20)

#24

Z przerażeniem patrzę na dychotomię środowiska psychoterapeutów w Polsce. Mam poczucie, że w całej tej dyskusji naprawdę zapominamy o tych ktorzy są najważniejsi - o naszych pacjentach. Sama jestem psychoterapeutka nie-psychologiem, ale pedagogiem, socjoterapeuta, doktorem nauk społecznych. Mam za sobą wieloletnia praktykę i nie mam poczucia, że dzieli mnie cokolwiek od moich kolegów psychologów. Dzielą nas ludzie i inne spojrzenie na wykonywany zawód. Czy lepsze? Nie jestem pewna.

Anna Rudnik (Studzianki, 2018-11-20)

#32

Jestem w szkoleniu w osrodku Intra, akredytowanym przez Państwa. Nie jestem psychologiem.

Magdalena Sendacka (Łódź , 2018-11-20)

#36

Podpisuję petycję,ponieważ nie jestem z wyksztalcenia psychologiem.Ukończyłam 5 letnie srudia mgr z pedagogiki specjalnej oraz 5 letnie srudia z resocjalizacji.Procz tego mam ukończone 2 kierunki studiów podyplomowych w zakresie pracy z dzieckiem i rodzinami.Obecnie kończę studia podyplomowe kolejne z zakresu terapii i diagnozy.Od przeszło 18 lat pracuję jako psychoterapeuta uzależnień,posiadam certyfikat wctym zakresie,a także ucze sie w szkolw psychoterapii poznawczo- behawioralnej na 3 roku.Swoja pracę poddaję superwizji,jestem w zespole paychoterapeutycznym i uważam,zackrzywdzace tego typu wypowiedzi.

Małgoś Ka (Warszawa, 2018-11-20)

#46

Sensem zawodów psychologa i psychoterapeuty jest służenie pomocą tym, którzy doznają cierpienia. Coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych w naszym społeczeństwie potrzebuje pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Wielu z nich nie ma dostępu do pomocy prywatnej. Konflikt pomiędzy psychologami i psychoterapeutami z całą pewnością nie służy podniesieniu powszechnej dostępności profesjonalnej pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej dla tych, którzy jej potrzebują. Próbując ograniczać sobie wzajemnie dostęp do wykonywania zawodu zwyczajnie zapominamy o tym jaka role pełnimy w społeczeństwie. Na pewno potrzebujemy regulacji dotyczących utrzymania standardów jakości pracy psychologów i psychoterapeutów. Natomiast regulacje dzielące jednych i drugich ze względu na nie poparte badaniami kryteria formalne są dla mnie próbą zabezpieczania sobie partykularnych interesów

Mirosława Kolmaga (Warszawa, 2018-11-20)

#47

Zgadzam się z treścią petycji. Ponadto pragnę zwrócić uwagę, że zgodnie z rokiem rozumowania zaprezentowanym we wpisie na newsletterze, placówki medyczne powinny w ogóle przejąć szkoły, gdyż sposób w jaki ingerują one w rozwój dziecka jest niezgodny ze współczesną wiedzą psychologiczną, unieszczęsliwia dzieci, przynajmniej w niektórych przypadkach wsparcie jakie otrzymują dzieci od nauczycieli staje się przyczyną problemów rozwojowych i zdrowotnych. Kontynuując myślenie w zaproponowanych kategoriach, placówkami medycznymi powinny stać się OPSy. Zgodnie z definicją WHO wszyscy ich klienci są chorzy, a więc potrzebują profesjonalnej pomocy medycznej. Problemy natury psychologicznej, nawet jeżeli w niektórych przypadkach nie są przyczyną złej sytuacji życiowej, to stają się smutkiem, a to oznacza, że klienci OPSów potrzebują profesjonalnej pomocy psychologa posiadającego wiedzę kliniczną, nie pracownika socjalnego.

Anna Wagner-Juszkiewicz (Szczecin, 2018-11-20)

#48

Jestem przeciwna dzieleniu środowiska psychoterapeutów, które to dzielenie jest oparte na interesach jednej grupy (psychologów), a nie realnie umocowane w faktach, a tym bardziej potrzebach Klientów. Badania wskazują na brak przełożenia wykształcenia bazowego na skuteczność psychoterapeutów! Na takich zmianach ucierpieliby też sami najmłodsi Klienci!

Marta Smolińska (Wrocław, 2018-11-20)

#51

Popieram powyższy list, jestem psychologiem w trakcie szkolenia na psychoterapeutę

Ewa Wojtanowicz (Warszawa , 2018-11-20)

#63

Nie zgadzam się na monopol PTP!

Krzysztof Kościółek (Tarnów , 2018-11-20)

#70

Nie zgadzam się na dyskryminowanie psychoterapeutow z wykształceniem bazowym innym niż psychologiczne. Kierunek studiów magisterskich nie decyduje o byciu dobrym, rzetelnym i kompetentnym psychoterapeuta.

Ewa Żelazo (Otwock, 2018-11-20)

#79

Jestem zaniepokojona zagrożeniem braku kompetencji psychoterapeutów

Joanna Wrzosek-Bartnik (Nowy Dwór Mazowiecki, 2018-11-20)

#89

Uważam że nie tylko psycholodzy mogą świadczy psychoterapię, osoby z innym wykształceniem także po ukończeniu szkoły psychoterapii

Anna Śramkowska (Konin, 2018-11-20)

#90

Jako psycholog i psychoterapeuta, na podstawie własnych doświadczeń i dostępnych badań, podpisuję, ponieważ jestem przeciwna ograniczaniu dostępu do niezależnego zawodu psychoterapeuty.

Teresa Wardzyńska (Warszawa, 2018-11-20)

#102

Nie zgadzam się z proponowanymi zmianami.

Bartosz Kozłowski (Gliwice, 2018-11-20)

#106

Podpisuję ponieważ nie mam zgody na podporządkowanie zawodu psychoterapeuty jednemu wykszytałceniu bazowemu, jakim jest psychologia, ktora nie jest tożsama z praktyką polegającą na pomocy osobom z zaburzeniami oraz wspomaganiu w rozwoju, jaką jest psychoterapia. Nacisk na diagnozę w kontekście zawodu psychoterapeuty jest, w moim odczuciu, kolejną walką o kompetencje i zakres działań psychologów i ma na celu wykluczenie psychoterapeutów niepsychologów w dostępie do świadczenia usług. Proponuję oddzielić diagnozę psychologiczną/kliniczną od kompetencji psychoterapeutycznych.

Sylwia Wojtysiak (Września, 2018-11-20)

#112

Podpisuję, ponieważ jestem głęboko przekonany, że bazowe wykształcenie psychoterapeuty, włącznie z psychoterapeutą dzieci i młodzieży, inne niż psychologiczne nie dyskwalifikuje specjalisty jako dobrego terapeuty. Znam osobiście wielu świetnych psychoterapeutów nie będących psychologami.

Tomasz Wojtysiak (Września , 2018-11-20)

#126

Psychoterapia jest ważna

Bogusława Błachowicz (Szamotuły, 2018-11-21)

#129

Jestem psycholożką i psychoterapeutką. Podpisuję petycję, bo nie zgadzam się na dzielenie środowiska.

Honorata Moliter (Warszawa, 2018-11-21)

#141

Nie zgadzam się na podział środowiska. Jestem mgr psychologii oraz psychoterapeutą

Agata Janasz (Warszawa, 2018-11-21)

#144

Podpisuję petycję, ponieważ zgadzam się z zawartymi w niej słowa, że standard udzielanej pomocy psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży (jak również dorosłych) nie jest zależny od wykształcenia bazowego, tylko od wykształcenia psychoterapeuty/tki w toku profesjonalnych szkoleń które są akredytowane/uznawane przez organizacje/stowarzyszenia reprezentujące różne podejścia psychoterapeutyczne oraz stosowania w praktyce standardów etycznych zawodu. Standardy tych szkoleń są obecnie ujednolicone dla większości szkół psychoterapeutycznych (4 lata intensywnego kształcenia, osobistego rozwoju i superwizji) i moim zdaniem pozwalają, w połączeniu z nabywanym doświadczeniem, rzetelnie pomagać dzieciom i młodzieży. Nie zgadzam się na dzielenie podejść terapeutycznych na lepsze/gorsze. Z mojego doświadczenia wynika, że rzetelne kształcenie w każdym z podejść w połączeniu z doświadczeniem zawodowym przekłada się na skuteczność pomocy.

Justyna Koziorowska (Warszawa, 2018-11-22)

#154

Ponieważ jestem przeciw dyskryminacji a ta ustawa nosi te znamiona . Jestem psychologiem i psychoterapeuta ale bliski jest mi los moich kolegow i kolezanek .

Joanna Mokosa (Warszawa, 2018-11-25)

#161

Ponieważ moje wykształcenie bazowe jest magister inżynier na wydziale chemicznym ponadto jestem specjalistą psychoterapii uzależnień i pracuje od 3 lat z ludźmi. Nie dostałem się na kurs psychoterapii ze względu na wykształcenie bazowe mimo iż badania nie potwierdzają zależności. Liczy się człowiek i jego podejscie. A szkolenia są rozbudowane wiec potrzebna wiedzę można zdobyć tam. Jak dla mnie powoduje to ze jeszcze mniej osób uzyska pomoc. A chcemy w koncu powszechnego dodstępu dla ludzi w zakresie psychoterapii.

Rafał Wójcik (Zabrze, 2018-11-26)

#168

Zgadzam sie z trescia petycji i w pelni popieram stanowisko jej autora. Uwazam, ze czteroletnie szkolenie psychoterapeutow z bazowym wyksztalceniem pedagogicznym, medycznym, pielegniarskim, badz w zakresie resocjalizacji zabezpiecza wysoki standard pomocy psychoterapeutycznej oraz uwzglednia mozliwosc ksztalcenia osob pracujacych w zawodach zwiazanych z pomaganiem. Ze znanych mi psychterapeutow psychologami nie sa np. Ryszard Praszkier, Barbara Smolinska, Jolanta Robak, ktorym nikt jak sadzenie nie moglby zarzucic braku przygotowania, czy dokonan w zawodzie psychoterapeuty.

Agnieszka Buśko (Warszaw, 2018-11-28)

#179

Zgodnie z petycją niepokoją mnie słowa Zawarte w artykule wydanym w newsletterze PTP

Dominika Cichoń (Warszawa, 2019-01-21)



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...