List Komitetu Biologii Molekularnej PAN w sprawie zasad zatrudniania w grantach NCN

Komentarze

#41

Podpisuję, ponieważ biurokratyczne ograniczenia skromnych możliwości, jakie mają pracownicy nauki, są nie do przyjęcia.
Z przykrością obserwuję wzrastającą aktywność NCN na tym polu.

Grażyna Borkowska (Warszawa, 2020-08-21)

#49

Uważam, że brak możliwości zatrudnienia w grancie, na stanowisku post-doc w jednostce macierzystej ogranicza moje możliwości wyboru ścieżki zawodowej

Aleksandra Owczarek (Warszawa, 2020-08-21)

#55

Podpisuję ponieważ przyjęta zasada godzi w dobro nauki polskiej i dziedziny, którą reprezentuję. Jest to najprostszy sposób by stracić wybitnych doktorantów, którzy w sytuacji niemożliwości zatrudnienia wyjadą z Polski. Dotyczy to również takich doktorantów, którzy już w trakcie studiów dowiedli swojej mobilności.

Marta Wrzosek (Warszawa, 2020-08-21)

#88

Uważam, że projekt jest szkodliwy dla polskiej nauki. Zdecydowanie doprowadzi do obniżenia poziomu badań; stracimy sprawdzonych, wyszkolonych i spragnionych wiedzy i dalszego rozwoju młodych ludzi.

Elżbieta Romanowska (Warszawa, 2020-08-22)

#109

zapis nieprawdopodobnie ogranicza budowanie sensownych zespołów badawczych

Maria Lewicka (Toruń, 2020-08-24)

#110

Jestem za tym, żeby jak najbardziej uelastycznić możliwości zatrudniania na stanowisku post-doc. Bardzo trudno jest w Polsce znaleźć odpowiednich doświadczonych kandydatów na te stanowiska, a wszelkie ograniczenia powodują, że proces ten staje się niezwykle nieefektywny. Rozumiem zamysł NCN jeśli chodzi o promowanie mobilności, ale tutaj niezamierzone efekty uboczne zdecydowanie przeważają nad zaletami takich rozwiązań.

Paweł Niewiadomski (Warszawa, 2020-08-24)

#133

Z

Małgorzata Kruczek (Krakow , 2020-08-24)

#138

zgadzam sie z trescią listu

Mariusz Papp (Kraków, 2020-08-24)

#176

Podpisuję, ponieważ uważam, że w naszym kraju nie da się na siłę wprowadzić pewnych rozwiązań. Pozycja post-doca jest bardzo ważna i chwała NCN za to, że istnieją ale w naszych realiach istnieje ogromny problem z zatrudnianiem wykwalifikowanych osób do grantów, których po prostu albo brak albo jest ich za mało. Z własnego doświadczenia (wilu już grantów wiem), że część przyznanych środków - mimo licznych prób kierowników projektów i poświęconego czasu - musi wrócić do NCN z braku możliwości zatrudnienia osób, które czasem są pod ręką a nie spełniają regulaminu grantów. Możliwość zatrudnienia osoby, która była już zatrudniona w jednostce - a mówić wprost - zna się świetnie na tematyce projektu jest najlepsze dla grantu i jego powodzenia. Rozumiem intencje by dbać o dorobek i rozwój młodych ludzi - to jest jednak osobny temat i młodzi ludzie mają taką świadomość. Przychylam się gorąco do zmiany zapisu.

Artur Krężel (Wrocław, 2020-08-24)