Petycja o odwołanie matury ustnej dla absolwentów liceów 2023 i przywrócenie poprzedniej formuły matur na rok 2023. Apel do Ministra Edukacji i Nauki, Pana Przemysława Czarnka.

Komentarze

#2806

Jestem tegorocznym maturzystą i obawiam się o swoją przyszłość.

Klaudia Gadziała (Mielec, 2022-09-08)

#2832

Uważam, że tak jak rocznik 02 jaki i 03 my również przez 2,5 roku byliśmy pokrzywdzeni z powodu zdalnych.

Dominika Jamka (Radom, 2022-09-08)

#2835

Uważam że jest to niesprawiedliwe, że mój rocznik musi pisać tak trudna maturę i w dodatku zmagać się z ustnymi pomimo tego że jak rocznik wyżej mieliśmy problemy z pandemia i lekcjami zdalnymi.

Julia Nowak (Pstrążna , 2022-09-08)

#2847

W zawiązku z dwuletnia edukacja zdalna odwołanie matur ustnych byłoby wskazane.

Jan Nowakowski (Poznań , 2022-09-08)

#2855

Uważam że matura jest egzaminem dojrzałości, natomiast w obecnym czasie tylko sprawdzeniem nabytych wiadomi
ości.Wpływ na taki stan ma okres Pandemii.

Danuta Żmija (Piła, 2022-09-09)

#2858

Zdaję w tym roku maturę.

Julia Jurek (Kraków, 2022-09-09)

#2869

Ponieważ uważam ze to nie fair że poprzednie roczniki (tak samo były wszkole średniej w czasie nauczania zdalnego co tegoroczni maturzyści) miały odwołane matury. A tegoroczni maturzyści mają takie samo prawo do tego co oni

Oskar Ozimski (Radom, 2022-09-16)

#2873

Podpisuję, ponieważ jako nauczyciel języka polskiego w liceum w pełni potwierdzam podniesione w petycji zarzuty. Są słuszne. Do dziś nie wiemy, jak poprawnie przygotowywać uczniów do pisania wypracowania na poziomie podstawowym. W informatorze maturalnym są przykłady wypowiedzi argumentacyjnych napisane tak prymitywnie, jak my zakazujemy pisać.

My nauczyciele jesteśmy zdezorientowani, zniesmaczeni tą sytuacją. Na poziomie rozszerzonym zaproponowano formę pisarską, która w podstawie programowej nie figuruje - w podstawie jest esej i interpretacja porównawcza, a w wymaganiach egzaminacyjnych jest wypowiedź argumentacyjna. Po przykładach z informatora widać, że pisana inaczej niż na poziomie podstawowym, ale nikt nam nie wyjaśnił, jak uczeń ma ją realizować - jak my mamy jej uczyć. Czy to jest zgodne z prawem? Inna forma na maturze, inna w podstawie????

W ujawnionych tematach na egzamin ustny występują natomiast tak karygodne błędy czyniące ten dokument niezgodnym z prawem, np. według podstawy mamy czytać jedynie fragmenty "Apokalipsy św. Jana", a temat w zestawie domaga się omówienia bardzo konkretnego problemu (obraz Sądu Ostatecznego), którego my w szkole nie omawiamy, którego nie ma nawet w zadnym z dostępnych podręczników, a o którym w samej "Apokalipsie" jest bardzo niewiele. To przykład karygodnego dyletanctwa ze strony władz. Inny przykład to temat domagający się przedstawienia "obyczajów społecznych XVIII wieku" w "Skąpcu" Moliera. W jaki sposób władza chce zrealizować ten temat, skoro Molier żył i umarł w XVII wieku? To chyba nie mógł opisać obyczajów następnego stulecia, czy mógł????

To wszystko czyni oczekiwania zgłaszających petycję jak najbardziej słusznymi i logicznymi. Popieram.
Wiesław Kopeć, Płock

Wiesław Kopeć (Płock, 2022-09-20)