Zachowajmy piec kaflowy na przystanku kolejowym Warszawa Olszynka Grochowska

Dotyczy: pieca kaflowego na przystanku kolejowym Warszawa Olszynka Grochowska                  

                                             Do:

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

ul. Targowa 74

03-734 Warszawa

 

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

prof. Jakub Lewicki

ul. Nowy Świat 18/20

00-373 Warszawa

 

Stołeczny Konserwator Zabytków

Michał Krasucki

ul. Nowy Świat 18/20

00-373 Warszawa

 

PETYCJA

 

        My niżej podpisani, zwracamy się do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz do Mazowieckiego Wojewódzkiego i Stołecznego Konserwatora Zabytków z uprzejmą prośbą o podjęcie działań mających na celu zachowanie i odrestaurowanie zabytkowego pieca kaflowego na przystanku kolejowym Warszawa Olszynka Grochowska.          

        W trakcie modernizacji przystanku osobowego przez spółkę PKP PLK na ww. przystanku, we wnętrzu dawnych kas biletowych i poczekalni, został odsłonięty częściowo uszkodzony piec kaflowy. Dawna kasa biletowa, poczekalnie i wiata, od 2014 roku, ujęte są w gminnej ewidencji zabytków pod numerem PPD26087 i zlokalizowane u zbiegu ulic Chłopickiego i Makowskiej w dzielnicy Praga-Południe. Cały obiekt nawiązuje swoją architekturą do tzw. linii otwockiej choć powstał w okresie powojennym, dlatego też nie objęto go ścisłą ochroną konserwatorską w postaci wpisu do rejestru zabytków, a wnętrza dawnych poczekalni i kas biletowych nie są chronione. Piec kaflowy będący przedmiotem petycji spełnia definicję zabytku i, w naszym przekonaniu, zasługuje na zachowanie i należyte prace konserwatorskie, jak również pozostawienie go w jego dotychczasowej lokalizacji:  

Ustawa z dnia 23.07.2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1586 ze zm.) za zabytek uznaje obiekt, który:

-stanowi nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły;

-jest  dziełem człowieka lub jest związany z jego działalnością;

-stanowi świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia;

-jego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.

        Historyczny charakter przystanku Warszawa Olszynka Grochowska jest czytelny nie tylko dzięki zachowanej architekturze „skrzydlatej” wiaty, dawnych kas biletowych i poczekalni, ale też mniejszych elementów wyposażenia wnętrz takich jak piec kaflowy. Zachowanie go będzie tworzyło spójną całość i stanowiło przykład powojennego budownictwa, które w tym przypadku, nawiązywało do przedwojennych obiektów kolejowych w Warszawie i jej bezpośrednim sąsiedztwie, budowanych w latach 30. XX wieku. W związku z powyższym, zwracamy się do Państwa z prośbą o podjęcie współpracy w celu ochrony i uniknięcia relokacji tej pamiątki przeszłości z dotychczasowej lokalizacji.

        Organizatorem petycji jest Stowarzyszenie „Kamień i co?”, działające na rzecz ochrony zabytków na terenie województwa mazowieckiego, a w szczególności m.st. Warszawy i zarejestrowane w ewidencji stowarzyszeń zwykłych Prezydenta m.st.Warszawy pod numerem 173. Przedstawicielem uprawnionym do samodzielnej reprezentacji Stowarzyszenia jest Grzegorz Niemczyk, co potwierdzi załączony do petycji Statut Stowarzyszenia (dołączony przy jej składaniu do adresatów petycji).

 

Załącznik:

1. zdjęcie pieca kaflowego

2. Statut Stowarzyszenia

 

Piec.jpg

Zdjęcie pieca kaflowego na przystanku kolejowym Warszawa Olszynka Grochowska, styczeń 2024, fot. Anna Maria Warchoł


Stowarzyszenie "Kamień i co?" - Grzegorz Niemczyk    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Stowarzyszenie "Kamień i co?" - Grzegorz Niemczyk do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...